על אבחנת לשון – רפואה סינית (דיקור סיני)

  1. ראשי
  2. רפואה סינית
  3. על אבחנת לשון – רפואה סינית (דיקור סיני)

אבחנת לשון היא אחת משיטות האבחון של הרפואה סינית מזה אלפי שנים. על פי עקרונות הרפואה סינית, ניתוח מראה הלשון של כל אדם ואדם יכול לספק מידע והבנה עמוקה יותר לגבי מצב בריאותו.

לאחר שהסתיימה מלאכת איבחון הלשון, ולאחר שהושלמו שאר החלקים הקשורים באבחון המטופל, יוכל המטפל ברפואה סינית להמליץ על טכניקת טיפול מתאימה. הטכניקות הן דיקור סיני, צמחי מרפא, שינויי תזונה ואורח חיים.

מהי אבחנת לשון ברפואה הסינית?

על פי התורה של הרפואה הסינית, כל אזור בלשון מעיד על ״מצבו הבריאותי״ (מבחינה אנרגתית) של אחד מאיברינו הפנימיים: כבד, ריאות, טחול, לב וכליות. הרפואה הסינית מבוססת על תאוריה לפיה כל האיברים בגוף תומכים האחד בשני בהדדיות, וזאת במטרה לייצר מצב אנרגתי מאוזן ותקין.

למרות שהרפואה הסינית משתמשת באבחנת לשון זה שנים רבות, היא מעולם לא נבדקה בצורה מעמיקה ויסודית בשום מחקר. עם זאת, אבחנת הלשון לא באה לשמש כתחליף לאבחון או לטיפול הרפואי המסורתי. מדובר בטכניקת איבחון נוספת.

אבחנת לשון ברפואה סינית - רונן רוזנבלט-ניר - דיקור סיני בתל אביב

מה רואים באבחנת לשון?

המטפל בדיקור סיני (אקופונקטורה) בוחן כמה היבטים באזורים שונים בלשון: חיפוי הלשון, צורתה וצבעה.

1. צבע הלשון – צבע אדום בהיר או ורדרד יעיד כי הצ׳י (האנרגיה) של המטופל חזק. כל שינוי בצבעי הלשון מהאדום הבהיר / ורדרד עלולים להצביע על מצבים ומחלות כרוניות בגוף המטופל.

לדגומא, במידה וצבע הלשון הינו בהיר מאוד, עלולה להיות זו אינדיקציה לחוסר איזון של הטחול ומערכת העיכול, מה שעלול להוביל לתחושת חולשה. צבע  סגלגל של הלשון עלול להיות אינדיקציה למצב של חסימה בזרימת הצ׳י בגוף (האנרגיה בגוף).

2. מבנה הלשון – מבנה לשון תקין ובריא לא יהיה דק מאוד או עבה מאוד. מבנה הלשון אמור להיות חלק ללא חריצים או בקעים. באופן כללי, שינויים בצורת הלשון מרמזות על מחלות כרוניות.

לשון תפוחה או נפוחה היא דוגמא לשינוי במבנה הלשון (גם מצב זה אגב, קשור לבעיות באנרגיית מערכת העיכול). חריצים על הלשון מרמזים על מצבים של חוסר איזון בגוף, שיכולים להתבטא בין השאר בבעיות שינה (אינסומניה) או מצבים רפואיים המחמירים בשעות אחר הצהריים והערב באופן כללי.

דוגמא נוספת לשינוי במבנה הלשון היא כזו שצידיה מתעגלים כלפי מעלה, מה שיכול להעיד על מצב של חוסר שקט וסטרס.

3. חיפוי הלשון – חיפוי בריא הוא חיפוי דק ולבן המכסה את הלשון כולה.

החיפוי מרמז על מצב הטחול ומערכת העיכול. החיפוי עשוי להעיד גם על מצבים אקוטיים בגוף כמו הצטננות למשל. מצב של חוסר חיפוי בלשון עשוי לרמוז על מצבים עמוקים וכרוניים בגוף, העשויים להתבטא בסימפטומים כמו ירידה בשמיעה או רעשים בשמיעה (טינטון / טיניטוס), כאבי גב תחתון ועוד.

מה עוד כדאי לכם לדעת על אבחנת לשון?

• קיימים מצבים רפואיים שלא ניתן לראותם בלשון או לאבחנם על פיה. הטיפול ברפואה סינית אינו מתבסס אך ורק על אבחנת הלשון. אבחנת הלשון היא רק אחד מכלי האבחון של הרפואה הסינית.

• אבחנת הלשון לא תארך יותר מ-15 שניות לרוב. במידה והמטופל מוציא את הלשון שלו למשך פרק זמן ארוך יותר מכך, עלולים להיווצר שינויים זמניים במבנה הלשון או בצבעה.

• לפני טיפול בדיקור סיני, נסו להימנע מאכילת מזונות ושתיית משקאות העשויים להשפיע על צבע הלשון שלכם (כמו לדוגמא: קפה, סלק ושאר מזונות ומשקאות הכוללים צבעי מאכל).

• במידה ואתם נוהגים לקרצף את לשונכם כחלק משמירת היגיינת הפה, השתדלו להימנע מקרצופה לפחות יום אחד לפני הטיפול.

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?