מהי לחות ברפואה הסינית וכיצד דיקור סיני יכול לסייע?

  1. ראשי
  2. רפואה סינית
  3. מהי לחות ברפואה הסינית וכיצד דיקור סיני יכול לסייע?

לחות היא תופעה שעשויה להיות לא נעימה. היא מוצאת את דרכה אל תוך הגוף, בשקט ובהתגנבות. לפני ששמים לב אליה, היא ממלאת אותנו ומקשה עלינו להיפטר ממנה.

לחות – מונח שימוש נרחב ברפואה סינית

לחות היא מונח שנמצא בשימוש רב בידי מטפלים בדיקור סיני ומתייחס למצב בו נוזלים בגופנו לא מעובדים בצורה טובה, מה שמוביל להצטברותה בגוף. במקרה כזה היא עלולה לשקוע ולהרגיש את עצמה ״בבית״ בכל מקום בגופנו. תופעה זו עלולה לגרום, עם הזמן, לקשת רחבה של תופעות פיזיות או נפשיות. 

מה קורה במצב שלחות פולשת לגוף?

אם לחות פולשת לגוף היא עלולה לגרום לעלייה במשקל, לאיטיות, לתחושת כבדות וחוסר מוטיבציה. תדמיינו איך אתם מרגישים ביום ערפילי וגשום. עכשיו דמיינו איך הערפול והרטיבות מרגישים בתוככם. רוב הסיכויים שהתחושה תהיה מין סוג של כובד, נפיחות ואיטיות. מצב זה עלול לגרום לכם  לרצות פשוט לשבת במקום ולהימנע מתנועה. המחשבות שלכם עלולות להיות מבולבלות מעט, ולא ברורות או חדות. אלה למעשה הסימפטומים של נוכחות של לחות בגוף.

אם הלחות תוקפת אזורים ספציפיים, היא מובילה לכבדות ולתחושת עמימות בחלקי הגוף בה היא מתיישבת. אם הלחות מתמקמת בראש, היא עלולה לגרום לכאב ראש עמום שמרגיש כמו לחץ או כבדות בראש. סוג זה של כאב ראש נוטה להחמיר, בדרך כלל, בשל מזג אוויר לח. לחות בראש עלולה לגרום גם לכאב בסינוסים או לאף סתום. מנקודת מבט רגשית, לחות עלולה לגרום לבילבול מחשבתי, ומקשה על חשיבה צלולה. במקרים קשים יותר היא עלולה לגרום להפרעה נפשית. אם לחות תוקפת את מערכת העיכול היא עלולה לגרום להקאות של נוזלים, לשלשול או לכאבי בטן. בכל מה שקשור בעיות פנימיות בגוף, לחות הופכת, בדרך כלל, ללחות חמה. לחות חמה במעיים תגורם לשלשול מדמם וכואב. לחות חמה בפלג גוף התחתון עלול לגרום לפצעים, שתן כואב ושורף או שלל בעיות אחרות. אם הוא חם ועכור, חשבו על לחות חמה.

כאב הנגרם על ידי לחות ירגיש כבד, יהיה חמור בדרך כלל, ותהיה לו נטייה להשאר קבוע במקום אחד. דלקת פרקים יכולה להיכנס לקטגוריה זו: הכאב מרוכז במקום אחד, האזור הפגוע נוקשה וקשה לתנועה, ומזג אוויר לח, יגרום בדרך כלל להחמרתו.

הבעיה האמיתית עם הלחות הוא שמדובר במעגל שמחמיר . זאת משום שהלחות מכבידה עלינו ומתנגדת לשינויים. כלומר, אותו אדם שמרגיש איטי וכבד, יכול לפזר חלק מהלחות שלו על ידי תנועה, אך האטיות מכבידה עליו ומונעת ממנו תנועה. חוסר תנועה זה יוצר יותר לחות … וכך זה נמשך. למרבה המזל, דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים הם אופציות טיפוליות נפלאות שמסייעות לנו להיפטר מהלחות הזו.

3 נקודות דיקור סיני המקלות על הלחות

אף אחד לא רוצה להיות מלא בלחות. כאשר נוצרת לחות, חובה להיפטר ממנה. אסור שהגוף יסבול מעודף לחות. לחות היא כבדה, נתקעת ונוטה לשקוע. בנוסף לשינוי התזונה ואופן האכילה, ישנן נקודות אקופרסורה ספציפיות הפועלות לניקוז והפחתת הלחות בגוף. להלן שלוש נקודות נהדרות שתוכלו לנסות:

ST 36 – הידועה גם בשם הסיני – זוסאנלי, היא נקודה נהדרת לשימוש כאשר הלחות היא בגלל מזג האוויר. אם מזג אוויר לח גורם לך חולשה או עייפות, מומלץ להשתמש בנקודה זו כדי לרפא ולהגבר על הבעיה. נקודה זו ממוקמת בין הגבול התחתון של הברך לגבול החיצוני של העצם הגדולה הנמצא מתחת לברך.

GB 14 – טובה למצב בו הלחות בגוף מלווה בלחץ בסינוסים. נקודה זו היא נקודה מובילה להפגת תחושת לחץ בסינוסים וכאבי ראש. נקודה זו היא אחת הנקודות הטובות והמוצלחות יותר לשימוש לטיפול והגנה בפני לחץ בסינוסים. הנקודה ממוקמת מעל מרכז הגבה.

ST 8 – היא נקודה נהדרת נוספת שניתנת לשימוש כאשר מנסים להקל על כאבי ראש הנגרמים מלחות. שימוש בנקודה זו יביא להתפוגגות כאבי הראש. הנקודה ממוקמת במרחק חצי אצבע מאחורי ובאלכסון מעלה מפינת השיער במצח. 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?