סטרס ומתח

 1. ראשי
 2. סטרס ומתח
דיקור סיני לטיפול בסטרס - רונן רוזנבלט-ניר - דיקור סיני בתל אביב

דיקור סיני לטיפול בתופעת סטרס ומתח

לכל אחד מאיתנו יצא לחוות בשלב כזה או אחר בחייו התמודדות עם מצבי לחץ. מצב זה נקרא ״סטרס״, או בשמו העברי – ״דחק״ או ״אקה״. מדובר למעשה בשינוי במצב האיזון של הגוף, הנתפס כמסכן או כמאיים עליו וגורם לתחושת מצוקה. אירועים וגורמים רבים בחיי היום יום שלנו עשויים לגרום להיווצרות של סטרס. מצבים אלה כוללים בין השאר: לחץ בעבודה או בלימודים, אירוע טראומתי, מחלה, שכול, פיטורים מהעבודה, מצב כרוני של חוסר שביעות רצון מדברים מסויימים בחיינו, המצב הכלכלי, ואף אירועים חד פעמיים, כמו למשל פקק תנועה, איחור לאירוע או פגישה ועוד. ככל שהאירוע אינו ניתן לצפייה מראש ולשליטה, הוא ייחשב כגורם לחץ רציני ויגרום לתגובה קשה יותר. סטרס כרוני, במינון נמוך, כמו זה שאנו חווים בארצנו, עלול לגרום לתגובות פיזיולוגיות שונות, שיובילו באופן הדרגתי, להיווצרות מחלות שונות ולתשישות.

כיצד סטרס נתפס ברפואה הסינית?

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, סטרס, חרדה ומצבים ריגשיים (רגשות) אחרים הם רגשות חזקים, הגורמים להפרעה בתנועתו החופשית והתקינה של הצ׳י (האנרגיה) בגוף. על פי תאוריה זו, הצ׳י שלנו זורם במין סוג של ״כבישים״ (מסלולי אנרגיה – מרידיאנים). סטרס, כעס או כל מצב ריגשי חזק גורם למין סוג של ״פקק תנועה״ הגורם לחסימת התנועה בו, כלומר, מין סוג של חסימה לתנועת האנרגיה בגוף. לדוגמא, מטופלים רבים הסובלים מרמות גבוהות של סטרס בחיי היום יום שלהם מדווחים על כאב באזור השכמות, הצוואר והכתפיים. מצב זה קורה בשל העובדה שמצב הדחק גורם למתח באזור זה משום שהוא חוסם את תנועתו החופשית של הצ׳י ויוצר כאב או תחושת ״תפיסות״ באזור כמו צוואר תפוס. מצב זה מביא במקרים רבים אף לכאבי ראש.

במצבים רבים יגרום פקק תנועה בכביש ראשי לניתוב התנועה לכבישים משניים. מצב זה נכון גם לגופנו. סטרס עשוי בהחלט להשפיע על אזורים ומערכות אחרות בגופנו כגון: מערכת העיכול, השינה, מצבים הקשורים לכאב, לחץ דם ועוד. בנוסף, סטרס עלול להחמיר מצב רפואי קיים.

דיקור סיני לטיפול בסטרס

נקודות הדיקור הסיני בגוף מסייעות לו לנתב ולהזרים את הצ׳י בחופשיות בו דרך אותן חסימות (אותם ״פקקי תנועה״) מה שגורם לא רק להעלמת הסימפטומים והמצבים הרפואיים הקשורים לסטרס אלא גם להפגת הסטרס עצמו ושיפור יכולתו של המטופל להתמודדות איתו.

על פי תפיסתה של הרפואה המערבית, הדיקור הסיני גורם להפגת מצב האקה באמצעות שחרור נוירוטרנסמיטורים מסוג אנדורפינים (כימיקלים המופרשים בגופנו על ידי המח באופן טבעי ומטפלים בכאב ומצב רוח). בנוסף, הדיקור הסיני משפר את זרימת הדם ותנועתו בגוף. פעילות זו מסייעת לחימצון טוב יותר של הגוף וסילוק של קורטיזול והורמונים נוספים המופרשים בזמן שהגוף חווה סטרס. האפקט המרגיע של האקופונקטורה (דיקור סיני) מוריד את קצב הלב, מוריד לחץ דם ומרפה את השרירים.

צמחי מרפא סיניים לטיפול בסטרס

צמחי מרפא סיניים הנכללים בקבוצת האדפטוגנים (Adaptogens) הינם צמחים, הידועים ביכולותיהם להגביר את יכולת עמידותו של הגוף להתמודד עם מצבים שונים כגון: סטרס, מחלה, פעילות גופנית, תשישות וכדומה ולהפחית את ההשפעות השליליות של אותם אירועים. מונח זה הוטבע על ידי פרופסור ברקמן, שקבע כי אדפטוגן הוא תרופה לא מעוררת, המגבירה את הביצועים והעמידות שלנו, על ידי הסתגלות הגוף לתנאים לא טובים. שיטת הפעולה של צמחי המרפא האדפטוגנים, היא בעיקרה הגנה על בלוטת האדרנל, הנשחקת במצבים של סטרס, בין אם מדובר בסטרס קיצוני או כרוני, בנוסף הם מווסתים מערכות נוספות בגוף. יחד עם זאת, הם מפחיתים או מונעים התדרדרות בתפקוד ההורמונאלי ושל מערכת החיסון, משפרים את יכולת הריכוז והזיכרון, משפרים את מצב הרוח ומחזירים את יכולת הייצור והשימוש באנרגיה למצב תקין ובכך, תורמים לשיפור התפקוד הפיזי של הגוף, היכולות הפיזיות והנפשיות שלו ולמניעת התדרדרותן של מערכות שונות בגוף.

דרכי טיפול נוספים להתמודדות עם סטרס

קיימים דרכי ההתמודדות רבים בהתמודדות עם סטרס הכוללים בין השאר את הגישה הפסיכולוגית-קוגניטיבית שטוענת כי ניתן לשנות את הגישה לסטרס, על ידי תכנון כיצד להתגבר על הקשיים, בין אם באמצעים רגשיים ובין אם באמצעים טכניים כמו שיחה עם חברים, כתיבה, למידת שיטות לפתרון בעיות, ניצול יעיל של הזמן, מציאת נקודות אור בבעיה וצמיחה לכיוונים נוספים ומרגשים. בנוסף, יכולתו של אדם לצפות מראש את התפרצותו של גורם לחץ כלשהו, תעזור לו להתכונן ולהתמודד איתו בצורה יעילה ובריאה יותר. לבסוף, פעילות גופנית, מדיטציה ושיטות הרגעה נוספות, יקלו על התופעות הפיזיות והנפשיות, שנגרמות, בעקבות הסטרס.

  צרו קשר – או חייגו: 052-273-0115

  תפריט
  נגישות
  להתחלת שיחה
  כן, אפשר גם בוואטסאפ
  שלום לך,
  כיצד אני יכול לעזור?