דלקת בגיד (טנדיניטיס)

  1. ראשי
  2. דלקת בגיד (טנדיניטיס)
דיקור סיני לטיפול בתופעת דלקת בגיד (טנדיניטיס) - רונן רוזנבלט-ניר - דיקור סיני בתל אביב

דיקור סיני לטיפול בדלקת בגיד (טנדיניטיס - Tendonitis)

גיד הוא רקמה בגופנו המחברת בין שריר ועצם, וטנדניטיס הוא מצב של דלקת בגיד המלווה בכאב. בהרבה מאוד מקרים, מלווה הטנדניטיס בדלקת נוספת של הנוזל הסנוביאלי המצוי סביב הגיד. מצב דלקתי זה נקרא טנוסינוביטיס.

דלקת בגיד (טנדיניטס) מתאפיינת בכאב ורגישות באזור המפרק (בעיקר בעקבות תנועת המפרק) ועלולות להיות מלוות בנפיחות אזורית, ובמקרים קשים יותר, גם בתחושת נימול. כל אלה (הכאב והקשיון המפרקי) עלולים להביא להגבלה בתנועה באזור בו מעורב המפרק המודלק. המפרקים השכיחים ביותר לבעיה זו הינם: כתף  (או כתפיים), מרפק (מרפק טניס – Tennis Elbow), מפרק כף היד (שורש כף היד), עקב (Achilles tendonitis), אצבעות, ברך וירך.

לא תמיד ידוע מהו הגורם המדוייק להופעת הדלקת, אך עם זאת ידוע כי מצבים כמו חבלה חוזרת ופעילות מאומצת עשויים בהחלט לגרום לה. כך לדוגמא, פעילות גופנית לא סדירה או מאומצת מידי, שלא נעשה בה חימום כראוי בתחילתה, עשויה להוביל להופעת הטנדיניטיס (דלקת בגיד). כזו היא ״תסמונת לוחמי הסוף שבוע״ המתאפיינת בביצוע אימון אחד ארוך או שניים במהלך סוף השבוע, במהלכם מנסה המתעמל להגיע לסך כמות הדקות השבועית המומלצת לפעילות גופנית אירובית.

פציעת נקע חוזרת ביד היא אולי הגורם השכיח ביותר להופעת הטנדיניטיס אצל אנשי מקצוע כמו: מוזיקאים, מעצבי שיער וספרים, מכונאי רכב ועוד. בנוסף, אלה מאיתנו העובדים שעות ארוכות ללא הפסקה בהקלדה מול מחשב, עלולים גם הם לסבול מן הדלקת, זאת בשל שימוש יתר במפרק.

כיצד דיקור סיני מטפל בטנדיניטיס (דלקת בגיד)?

ידוע כיום מבחינה מחקרית שדיקור סיני (אקופונקטורה) גורם למח שלנו לשחרר חומרים מפחיתי כאב ונוגדי דלקת אל זרם הדם. בנוסף לכך, דיקור סיני גורם להגברת זרימת הדם לאזור הכואב וכך למעשה מביא את החומרים הללו לטפל באזור הכואב.

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, הפעילות המאומצת ועומס היתר עלולים להביא למצב של חסימת צ׳י (אנרגיה) ודם לאורך המרידיאנים (מסלולי האנרגיה בגוף). לפיכך, במהלך הטיפול בדיקור סיני תוחדרנה מחטים דקיקות לאזור הסמוך לאזור הכאב, כמו גם לאזורים מרוחקים יותר בגוף, במטרה לסייע בהגברת הסירקולציה של צ׳י (האנרגיה) ודם לאזור הפגוע.

צמחי מרפא סיניים עשויים להביא להפחתה בתהליך הדלקת הרקמות הרכות, ובה בעת יחזקו את הגיד. עם זאת, לרוב, הטיפול בדיקור סיני יספיק לטיפול בבעיה.

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, אחד מתפקידיו האנרגטיים של הכבד הוא לשלוט ולהזין את הגידים והרצועות בגופנו, ולפיכך תפקוד תקין שלו, יתבטא בתנועתיות טובה וחלקה. הטיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים יכלול גם כן התייחסות טיפולית לאספקט הזה של הכבד.

אנשים הסובלים מדלקת קשה בגיד (טנדיניטיס קשה) עלולים להידרש (לפחות לזמן מסויים) להפסיק או לפחות, להפחית משמעותית את אותה התנועה או העומס הגורמים להחמרת הכאב אצלם. שתי טכניקות הטיפול הללו (דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים), נמצאו יעילות בטיפול בטנדיניטיס, והובילו לתוצאות חד משמעיות לטובה, הן במצבים כרוניים והן במצבים אקוטיים של התופעה.

מצבים אקוטיים עשויים להירפא לאחר מספר קטן של טיפולים בדיקור סיני. זאת בהשוואה למקרים כרוניים בהם, מוצלח ככל שיהיה, עשוי הטיפול להתארך קצת יותר.

במרבית המקרים ניתן לחוש בהטבה עוד בתום הטיפול הראשון.

​דלקת בגיד נחשבת לאחד המכאובים השכיחים ביותר בקליניקה, בייחוד ככל שמתבגרים בגיל, אך אין זה אומר שיש להיכנע לכאב. אפשר בהחלט להעלימו או להביא להפחתתו משמעותית.

כיצד ניתן למנוע דלקת בגיד (טנדיניטיס)?

בכדי להימנע מהופעת הדלקת, עלינו להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית. לאלה שעושים פעילות גופנית חשוב מאוד לבצע מתיחות בתחילה ובסוף האימון.

דיקור סיני המבוצע על בסיס מניעתי עשוי אף הוא למנוע את הופעת הדלקת והתפתחותה מלכתחילה, כמו גם למנוע את הישנותה אצל אלה שכבר סבלו ממנה.

צרו קשר – או חייגו: 052-273-0115

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?