הרפואה הסינית המסורתית (TCM) היא שיטת טיפול שנראית זרה למדי לרבים בעולם המערבי. עם זאת, שיטה רפואית זו קיימת כבר מעל 3,500 שנה, בהשוואה למערכת הרפואה המערבית, שקיימת מאז המאה ה-19. אחד המושגים של הרפואה הסינית הוא מסלולי אנרגיה או ״מרידיאנים״. מאמר זה יחקור מושג זה קצת יותר לעומק.

מהו מרידיאן?

זו שאלה שכל סטודנט לדיקור סיני שואל כשהוא מתחיל את הלימודים. ההגדרה הפשוטה ביותר היא שמרידיאן הוא כביש מהיר של אנרגיה בגוף האדם. המרידיאנים מאפשרים לזרימת האנרגיה, המכונה צ’י להסתובב בכל הגוף. מרידיאנים קיימים בזוגות תואמים ולכל מרידיאן נקודות דיקור מרובות לאורכו. אמנם מפתה לחשוב על מרידיאנים בגוף באותה צורה שבה אנו חושבים על מחזור הדם, אך הדבר אינו נכון. על פי הרפואה הסינית, המרידיאנים אחראים ל”הפצה” של החומרים בגוף, אך מבחינה פיזית קשה לראות או לזהות את המרידיאנים. לכן הגיוני יותר לראות במערכת המרידיאנית רשת הפצה אנרגטית.

בסך הכל ישנם כארבעה עשר מרידיאנים עיקריים בגוף. אחד העובר במרכז הגוף בחלק הקדמי, אחר העובר לאורך עמוד השדרה ו -12 האחרים רצים מכף רגל ועד ראש לאורך שאר חלקי הגוף. כל איבר חוצה שישה ערוצים, שלושה הנחשבים יין (YIN) בטבע ושלושה שנחשבים יאנג (Yang) בטבע. המרידיאנים הייניים ממוקמות על שטחי הגוף הפנימיים ואילו המרידיאנים היאנגיים ממוקמים על שטחי הגוף החיצוניים. כל מסלול אנרגיה מורכב מזוג מרידיאנים, יין ויאנג, כלומר כל איבר יין (ריאה, לב, כליות, כבד, טחול) משויך לאיבר היאנג המקביל לו (מעי גס, בטן, מעי דק, שלפוחית ​​השתן, כיס המרה). בכל דבר חי בטבע יש חלק יין וחלק ויאנג. היין מתאפיין ב:מים, חושך וקור, ואילו יאנג מתאפיין ב: אש, אור יום וחום. כדי שהגוף יתפקד כראוי, צריך להיות איזון בין היין והיאנג.

בנוסף למרידיאנים העיקריים, ישנם מרידיאנים אחרים המכונים ״המרידיאנים המיוחדים״ שאינם קשורים למערכות האיברים העיקריות. למרידיאנים אלה תפקידים מאוד ספציפיים. הם עוזרים להפצת הצ‘י המגן (Wei qi), הפועל כמערכת החיסון. והם מחברים בין 12 המרידיאנים הרגילים.

כאשר הצ’י זורם בחופשיות, הגוף נשאר בריא. עם זאת, בגלל גורמים חיצוניים כמו לדוגמא: סטרס, הצ׳י במרידאנים עשוי להיתקע או להיעצר. כאשר מתרחשת חסימה לאורך המרידיאנים, מחלה עלולה להיווצר.

דיקור סיני הוא דרך נפלאה לפתוח את המרידיאנים ולדאוג לזרימה חופשית של צ׳י בהם. נקודות דיקור סיני, פורמולות צמחי מרפא סיניים, פעילות גופנית והרגלי תזונה נכונים – כל אלה עובדים יחד על מנת לשמור על  כך שהגוף יתפקד באופן תקין. למידע נוסף דברו, נשמח לעזור!

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?