בלוטות יותרת הכליה (אדרנל) הן שתי בלוטות זעירות היושבות על גבי הכליות. הבלוטות הללו הן חלק מהמערכת האנדוקרינית בגוף האדם שמטרתן היא ייצור הורמונים לוויסות והסדרת תהליכים  בהגוף. בלוטות יותרת הכליה מייצרות שלושה הורמונים החשובים מאוד לתפקודו, ההורמונים הם: אדרנלין, קורטיזול ואלדוסטרון. אדרנלין, המכונה גם אפינפרין, מכין את הגוף לפעולה במהלך מצבים מלחיצים או מסכני חיים. קורטיזול מסייע בוויסות חילוף החומרים ומסייע לגוף בתגובה למצבי סטרס (לחץ). אלדוסטרון מסייע בשליטה על לחץ הדם. כאשר בלוטות יותרת הכליה אינן מתפקדות כראוי, עלולות להתפתח מחלות רבות.

חולשה של בלוטת האדרנל  (בלוטת יותרת הכליה) היא תופעה הופכת נפוצה יותר ויותר בארצות הברית, למרות העובדה שרוב הרופאים המערביים טוענים כי אין דבר כזה. עם זאת, סטרס במינון מוגזם וכרוני עלול בהחלט לגרום לריקון בלוטות יותרת הכליה כשמתרחש לאורך זמן. אף על פי שרוב הרופאים המערביים מכחישים כי עייפות או חולשת בלוטת יותרת הכליה היא אכן פאתולוגיה אמיתית, אי אפשר להכחיש כי סטרס הוא גורם הקשור לאופן שבו גופנו פועל ושורד.

לסטרס (מתח) כרוני עלולות להיות השלכות בריאותיות חמורות.

לחץ גורם לבלוטת יותרת הכליה לייצר עודף קורטיזול ואדרנלין, מה שמציב את הבלוטות הללו במצב מתמיד של “להילחם או לברוח“ (fight and flight). מצב זה עלול להוביל לתסמינים כמו שינה לקויה, עלייה במשקל, בעיות עיכול ומחלות כרוניות. קורטיזול בדרך כלל מסייע לגוף להמיר מזון לאנרגיה, תוך שמירה על ערנות והפחתת דלקת. זו הסיבה שאנשים רבים המאובחנים כחולי פיברומיאלגיה חווים או סובלים ככל הנראה גם מתופעת עייפות בלוטת יותרת הכליה ובנוסף, מסטרס על בסיס כרוני.

הרפואה הסינית (TCM) עשויה לספק כמה מכלי הטיפול הטובים ביותר הקיימים למאבק בסטרס כרוני וטיפול בתסמונת עייפות בלוטת יותרת הכליה. דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא אחד מטכניקות הטיפול בארגז הכלים של המטפל ברפואה סינית. הדיקור הסיני עושה שימוש במחטים דקות בעובי השיערה בכדי לעורר נקודות ספיציפיות לאורך הגוף שתפקידם להביא לאיזון. מחקרים שהתבצעו בתחום הראו שטיפולי דיקור סיני מפעילים או מגרים למעשה את אזורי הרגיעה של מערכת העצבים, הידועים גם בשם מערכת העצבים הפאראסימפתטית. כאשר מערכת העצבים הפאראסימפתטית מופעלת, זה עוזר לווסת את קצב הלב, לשפר את תהילכי העיכול ולאזן את מחזורי השינה. מרבית המטופלים נרדמים במהלך הטיפול בדיקור סיני לאחר שהוחדרו המחטים בגלל אותה פעולה מרגיעה.

מוקסה היא שיטה נוספת הנפוצה בקרב המטפלים ברפואה סינית. המוקסה היא סוג של צמח בשם ״לענה״ שתפקידה לחזק את תפקודה של בלוטות יותרת הכליה ולאזן הורמונים. בטיפול זה מניח המטפל מוקסה על גבי מחט או ישירות על העור ומדליק אותה באש. אך אל דאגה, ישנו מבודד בין מוקסה לגוף  כדי למנוע צלקות או כוויות. לאורך זמן, מוקסה יכולה לסייע ברבים מהתסמינים שחווים הסובלים מחוסר איזון של בלוטת יותרת הכליה.

הרפואה הסינית טוענת כי בלוטת יותרת הכליה קשורה לתפקוד האנרגטי של הכליות. לכן, נקודות רבות המסייעות באיזון בלוטות יותרת הכליה נמצאות על גבי ולאורך המסלולים האנרגטיים (מרידיאן) של הכליות בגוף. לפיכך, על ידי גירוי נקודות ספציפיות אלו, הדיקור הסיני עשוי לגרום ולסייע בתהליכי וויסות ההורמונים המיוצרים על ידי בלוטות יותרת הכליה. המסלול האנרגטי (מרידיאן) של מעטפת הלב ממלא תפקיד חיוני בסיוע באיזון בלוטות יותרת הכליה.

עם כל העומס העודף שמופעל על בני האדם כיום, כמעט כולם מתמודדים עם איזשהו חוסר איזון הורמונלי ועם חולשת בלוטת יותרת הכליה. אבל זה לא חייב להיות בהכרח המצב. קבעו עוד היום פגישת אבחון וטיפול עם המטפל בדיקור סיני שלכם בכדי להתחיל את המסע שלכם לבריאות שלמה ושיפור איכות החיים שלכם.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?