רפואה סינית – רגשות כמחוללי מחלות

  1. ראשי
  2. איכות חיים
  3. רפואה סינית – רגשות כמחוללי מחלות

על פי התאוריה של הרפואה הסינית (דיקור סיני), רגשות שליליים שאנו חווים הם המקור הפנימי העיקרי להופעת מחלות. כל עוד הרגשות מצויים בגדר הנורמה, הם אינם בהכרח מחוללי חולשה או מחלה, שכן מדובר בתגובה פיזיולוגית נורמלית לגירויים מהסביבה החיצונית. אולם, כשאותם רגשות הופכים עוצמתיים ואנו מתקשים לשלוט בהם, ואולי אף מגיעים למצב בו הם אלו ששולטים בנו, עלולים הרגשות הללו להוביל לנזק משמעותי לאיברים הפנימיים, הפותח את שערי הגוף בפני מחלות.

רגשות שגורמים למחלות

על פי אותה תאוריה של הרפואה הסינית, כל איבר בגופנו מקושר לרגש מסויים, כך לדוגמא: הכבד קשור לכעס, הטחול קשור לדאגה, הריאות קשורות לעצב, הכליות קשורות לפחד והלב קשור לשמחה.

המחלות עלולות להגרם בסופו של דבר מרגשות דומיננטיים הנמשכים לאורך זמן.

פעילות רגשית עודפת או מוגזמת גורמת על פי הרפואה הסינית לחוסר-איזון אנרגטי בין ה-Yin וה-Yang. בנוסף, היא תיגרום להפרעה אנרגטית המובילה לחסימות בתנועת הצ׳י (האנרגיה) והדם בגוף. כאשר חוסר איזון אנרגטי שכזה מתחיל לתת אותות פיזיים (סימפטומים של תחילת מחלה), יהיה כבר קשה יותר לתקנם ולרפאם אך ורק באמצעות איזונו של אותו רגש שלילי או הימנעות ממנו. הרגש השלילי יפגע ישירות בצ׳י של האיבר שקשור אליו וישפיע בהכרח על תפקודו האנרגטי.

חשוב לציין כי על פי הרפואה הסינית, מחלה המשפיעה על איבר מסויים, עלולה לגרום לשינוי ריגשי לרגש המשוייך לאותו איבר. אסביר באמצעות דוגמא בהמשך.
הרגשות שאנו חווים מציגים תגובות אנושיות שונות לגירויים חיצוניים מסויימים ואינם גורמים לתחלואה במצב נורמלי או תקין.

איזה רגש משוייך ע״פ התיאוריה הסינית לאיזה איבר?

(יש לזכור שמחלה מתחילה בדר״כ כאשר הרגש אינו מאוזן לאורך זמן)

  • כעס ותסכול משוייכים לכבד
  • פחד והלם (טראומה) משוייכים לכליות
  • הנאה וצחוק קשורים ללב
  • דאגה, כמו גם חשיבה מוגזמת או גירוי שכלי, קשורים לטחול
  • עצבות ואבל משוייכים לריאות

אז מה זה אומר בכלל?

אם אדם חולה במחלה כרונית של הכבד למשל, הוא עשוי לפתח טמפרמנט יותר כעוס ועצבני, קושי בהכלת תסכול ודיכאון. במידה והכעס מצטבר לאורך זמן, עלולה להיות לכך השפעה על איזון האנרגיה של הכבד, ובהדרגה יווצר בו חוסר איזון. בדוגמא זו המחלה הקשורה לכבד תוביל אצל אותו אדם לדומיננטיות של הרגשות המשוייכים לכבד, ואלה בתורם יחמירו את חוסר האיזון שלו, וינציחו את קיומו של מעגל קסמים שכזה.

התיאוריה של רגשות כמחוללי מחלה מחזקת עוד יותר את הצורך ואת החשיבות של טיפול הוליסטי שאינו עושה הפרדה בין גוף ונפש. יש לטפל באדם כמכלול באופן המתאים לו, ורק לו, בהתאם לפתולוגיות שלו והמצב הרגשי בו הוא נמצא. מחלה או בעיה פיזית תשפיע בהכרח על המצב הריגשי ולהפך. הפתרון לפיכך, חייב לכלול טיפול בכל הגורמים לחוסר האיזון, בין אם הללו פסיכולוגיים, פיזיים או ריגשיים.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?