השעון הביולוגי שלנו על פי הרפואה הסינית

  1. ראשי
  2. איכות חיים
  3. השעון הביולוגי שלנו על פי הרפואה הסינית

ברפואה הסינית הצ׳י עובר בין איבר לאיבר בכל שעתיים

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, לכל איבר בגופנו יש משבצת שעתית הייחודית לו. למעשה, מדובר בשעתיים שבהן אנרגיית החיים (הצ׳י) נכנסת אל אותו איבר, ושבמהלכן הוא נמצא בשיאו.

סימפטום רפואי המופיע באופן תדיר או קבוע באותה שעה ירמז על הפרעה אנרגטית הקשורה לאיבר הנמצא בשיאו באותה השעה, ובכך יסייע התזמון לאבחנה ולטיפול.

חלוקת השעות לאיברים:

ריאות (03:00-05:00) – על פי הרפואה הסינית, הריאות הן האיבר הראשון ממנו מתחילה זרימת האנרגיה לגוף כולו. בעיה רפואית הקשורה לשעות הללו תתבטא באמצעות סימפטומים כדוגמת: צפצופי נשימה (אסטמה), שיעול או בעיות שינה הקשורות בנשימה.

מעי גס (05:00-07:00) – השעה הטובה ביותר לריקון פסולת מן הגוף. במצב תפקודי תקין של הגוף, שעה זו תתבטא בצורך בהתרוקנות צואתית.

קיבה (07:00-09:00) – הקיבה, האחראית על העיכול, נמצאת בשיא כוחה בשעות הללו. מכאן ניתן להבין מדוע גם הרפואה הסינית מדגישה כי ארוחת הבוקר הינה הארוחה החשובה ביותר ביום. זרימת האנרגיה לקיבה תבטיח שהארוחה תתעכל בצורה היעילה ביותר.

טחול (09:00-11:00) – על פי הרפואה הסינית, הטחול הוא האחראי להפצת האנרגיה בגוף שמקורה במזון. במידה ולא אכלנו ארוחת בוקר, הטחול אינו יכול לעשות עבודתו נאמנה בשעות המיועדות לו, וכפועל יוצא, הוא מייצר פחות אנרגיה.

לב (11:00-13:00) – אשר נחשב ל״קיסר״ על פי הרפואה הסינית. אחראי לזרימת הדם, כמו גם לשינה טובה, לשלווה, ולשאר מצבים ריגשיים (נפשיים).

מעי דק (13:00-15:00) – קשור אף הוא לתהליך העיכול של המזון. מפריד את הטהור מהתפל ועוסק בעיכול נוזלים. הטהור ממשיך לתהליכים הפיזיולוגיים, ואילו התפל מועבר לכליות ולשלפוחית השתן לשם סילוקו מהגוף.

שלפוחית השתן (15:00-17:00) – מאחסנת את הנוזלים העכורים בטרם יסולקו מן הגוף.

כליות (17:00-19:00) – להבדיל מתפקידן על פי הרפואה המערבית, הרפואה הסינית מאמינה כי הכליות הן המקור לאנרגיה הראשונית של האדם ולאיכות הגנטית איתה הוא נולד. לפיכך, נקשר איבר זה גם לרבייה (פוריות). ככל שאנו מזדקנים, האנרגיה בכליות הולכת ומתכלה, ואנו חווים ירידה כללית ברמות האנרגיה של גופנו.

מעטפת הלב (19:00-21:00) – שומרת על הלב ומשמשת כקו ההגנה הראשוני שלו. קשורה לתודעה ומצבים ריגשיים. השעות הללו נחשבות לזמן הטוב ביותר להירגע, לנוח ולהתכונן לסוף היום ולשינה. שעה מצויינת לעשייה המשרה עייפות ורוגע כמו פעילות גופנית מתונה, קריאה, או מדיטציה.

המחמם המשולש (21:00-23:00) – ה״איבר״ היחיד בגוף שלא ממש משוייך לאיבר פיזי. מדובר במי שאחראי לאיזון בין איברים אחרים בגוף, ומחולק על פי התפיסה הסינית לשלושה חלקים (מחמם עליון, אמצעי ותחתון). בכל מחמם ממוקמים איברים הספציפיים אליו, ולאיזון בין המחממים חשיבות רבה באיזון בין האיברים. המחמם המשולש קשור לחילוף החומרים ואיזון הנוזלים בגופנו.

כיס המרה (23:00-01:00) – ׳בן הזוג׳ של הכבד ותלוי בו, שניהם קשורים לזרימת האנרגיה בגוף. תפקודו בעיקר באגירת מיצי מרה ואחסונם עד לתחילת תהליך העיכול. על פי הרפואה הסינית קשור כיס המרה לתהליך קבלת החלטות.

כבד (01:00-03:00) – חובה לישון בשעות הללו בהן הכבד נמצא בשיאו מבחינה אנרגטית. הוא האחראי על זרימת הצ׳י בגוף, ובשעת השיא שלו הוא עומל קשות לפירוק רעלים. לכן, בכדי לסייע לו, עלינו להיות בטוחים שגופנו נמצא במצב שינה בשעה הזו.

מרתק, נכון? מאמר זה מאפשר לטעום קצת מן התפיסה של הרפואה הסינית, ולהבין מעט כיצד הכי טוב לפעול לשיטתה בכל שעה של היום, במטרה לתמוך ולחזק את הגוף ותהליכיו.

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?