הזדקנות בריאה אצל גברים: הגישה של הרפואה הסינית

  1. ראשי
  2. איכות חיים
  3. הזדקנות בריאה אצל גברים: הגישה של הרפואה הסינית

אומנם חודש יוני היה חודש בריאות הגבר, אך כל זמן הוא טוב מספיק על מנת להדגיש את הצורך ביותר מודעות לבעיות בריאות של גברים. זאת בהתחשב בכך שלגברים יש תוחלת חיים קצרה יותר ובריאות כללית גרועה יותר בהשוואה לנשים. הסיבות לתוצאות הבריאותיות הגרועות יותר עשויות להיות שילוב של השפעות גנטיות וחברתיות. מבחינה גנטית, גברים נוטים יותר למחלות לב מאשר נשים. בנוסף, מבנים חברתיים סביב נושא גבריות עשויים לתרום לעובדה שגברים נוטים הרבה פחות מנשים לדאוג לבריאותם ולפנות לרופאים.

על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (ה-CDC) שתי סיבות המוות השכיחות ביותר לגברים הן מחלות לב וסרטן. לכן זה הזמן לדבר על הרוצחים הנסתרים הללו ולעודד בדיקות בריאות שיכולות לעזור לקדם חיים ארוכים יותר לגברים, כמו גם, זמן טוב לשים לב לאיכות החיים של הגברים. ‘הזדקנות בריאההוא משפט שאולי אנו רגילים לשמוע לעתים קרובות בהקשר של נשים, אבל גם גברים היו רוצים לשמור על האנרגיה והכוח (וכמובןגם המראה הטוב!) של נעוריהם . כל מה שחסר הוא הידע להשיגם.

אחד האיומים העיקריים על איכות החיים של גברים מזדקנים הוא ירידה בהורמון הטסטוסטרון. טסטוסטרון הוא הורמון השומר על החשק המיני (ליבידו), ייצור הזרע, שיער הגוף, השרירים והעצמות. כל הגברים עוברים תקופה של ירידה הורמונלית המתארכת על פני מספר שנים המכונה אנדרופאוזה. תקופה זו מתאפיינת בירידה הדרגתית בהורמון הטסטוסטרון, אך לא מדובר בצניחת הורמונים דרמטית כמו אצל הנשים בתקופת גיל המעבר. בדרך כלל, תופעה זו תתאפיין בירידה של כ-1% לשנה לאחר גיל 40. עבור גברים רבים, זהו מעבר נורמלי שמגיע ללא תסמינים בולטים. ולרבים ממשיכים להיות רמות טסטוסטרון בטווחים נורמליים. אבל עבור גברים מסוימים, ישנם תסמינים נלווים או ירידה נוספת ברמות שמפילות אותם מתחת לטווח הנורמלי. בערך כ-10%-25% מהגברים חווים את מה שנקרא: ”גיל המעבר אצל גבריםאו אנדרופאוזה (Aging Male Syndrome) ומצב זה עלול להיות איום רציני לאיכות החיים שלהם. התופעה הזו עלולה לגרום לעלייה במשקל, נדודי שינה, ירידה בחשק המיני, הפרעות זיקפה, הזעות וגלי חום, בעיות ריכוז, עצבנות, דיכאון, עלייה במתן שתן ואובדן עצם, שיער ומסת שריר.

הגישה המערבית מול הגישה הסינית

הגישה המערבית לבעיה זו, בנוסף לעידוד אורח חיים בריא ובדיקות בריאות קבועות, מציעה טיפול תרופתי בצורה של תחליפי הורמונים הניתנים לגברים עם תסמינים חמורים. טיפול בטסטוסטרון הראה כמה יתרונות עבור חלקם, אך עבור אחרים, היתרונות הללו לא תמיד ברורים. והסיכונים מדאיגים, שכן טיפול הורמונלי יכול לעורר את הצמיחה של ערמונית גרורתית או סרטן השד. טיפול הורמונלי אף עלול להגביר היווצרות קרישים וסיכון להתקף לב או שבץ מוחי.

כיצד הרפואה הסינית רואה את נושא ההזדקנות?

כאשר הרפואה הסינית מדברת על הזדקנות, הדגש הוא על אנרגית הכליות. אנרגיית הכליות (צי) וה-Jing שולטים על פי התאוריה של הרפואה הסינית במחזורי החיים של התפתחות האדם. טסטוסטרון,  נחשב כביטוי של יאנג הכליות (ההיבט החם והפעיל של אנרגיה הכליות). כאשר אנרגיה זו יורדת, עלולים להופיע תסמינים כגון: כאבי גב תחתון, גפיים קרות, חשק מיני ירוד, חיוורון וחולשה.

הגישה של הרפואה הסינית

גישת הרפואה הסינית (TCM) היא אפוא להגביר את היאנג של הכליות. הדבר נעשה בעיקר באמצעות דיקור סיני (אקופונקטורה), מוקסה ונטילת צמחי מרפא סיניים (פורמולות). צמח אחד המשמש לחיזוק יאנג הכליות נקרא: yin yang huo, הידוע בכינויו עשב עז מיובל. צמח זה וצמחי מרפא בודדים אחרים ידועים ביכולתם לחיזוק יאנג הכליות, אבל סביר יותר שהמטפל שלכם ירכיב עבורכם פורמולה מרובת צמחי מרפא סיניים בכדי לטפל בבעיה מכמה זוויות שונות. בהתאם למצבו האישי של כל מטופל, Jin Gui Shen Qi Wan היא פורמולה שניתן לרשום כדי להשלים את היאנג ולחמם את הכליות, תוך החזרת האיזון למערכת.

אפילו ללא נטילת צמחי מרפא סיניים, הגעה לטיפול בדיקור סיני באופן קבוע מוכיחה את עצמה כמועילה מאוד עבור גברים המעוניינים לשמור על רמות טסטוסטרון בריאות. מחקר שהתבצע במשך שמונה שבועות של אלקטראקופונקטורה ומוקסה שניתן לגברים מזדקנים בנקודות דיקור UB23 ו-DU 4 (הידועים בחיזוק אנרגיית היאנג הכליות), גרם לעליית הטסטוסטרון החופשי והכולל באופן משמעותי. והחלק הכי טוב? עליית הטסטוסטרון באמצעות דיקור סיני מגיעה ללא תופעות הלוואי הלא רצויות.

דיקור סיני, מוקסה וצמחי מרפא סיניים מהווים חלק מהכלים הטובים ביותר להתמודדות עםהזדקנות בריאההזמינים עבור גברים ונשים כאחד!

התקשרו אליי עוד היום על מנת לשפר את איכות החיים שלכם!

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?