אהבת לקרוא את המידע בעמוד זה? מעוניין/ת לקבל טיפים ומידע ממני על בסיס קבוע? השאר/י פרטיך

טלפון

052-2730115

דוא"ל

ronenrosen@gmail.com

עקוב אחרי במדיה החברתית

  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook App Icon

קבלת קהל 

תל אביב

רחוב דרויאנוב 5, קומה 12
חניון צמוד- חניון הכיכר -

(רחוב לוריא 8)

רונן רוזנבלט ניר © 2014

 

דיקור סיני לטיפול בתסמיני סטרס ומתח

מתח | סטרס

כולנו חשנו, בשלב כזה או אחר בחיינו התמודדות עם מצבי לחץ. מצב זה נקרא גם סטרס, או בשמו העברי – דחק או אקה. למעשה מדובר בשינוי במצב האיזון של הגוף, הנתפס כמסכן או כמאיים עליו וגורם לתחושת מצוקה. אירועים וגורמים רבים בחיי היום יום שלנו יכולים לגרום להיווצרות סטרס וכוללים בין השאר: לחץ בעבודה או בלימודים, אירוע טראומתי, מחלה, שכול, פיטורים מהעבודה, מצב כרוני של חוסר שביעות רצון מדברים מסויימים בחיינו, המצב הכלכלי, ואף אירועים חד פעמיים, כמו למשל פקק תנועה, איחור לאירוע או פגישה ועוד. ככל שהאירוע אינו ניתן לצפייה מראש ולשליטה, הוא ייחשב כגורם לחץ רציני ויגרום לתגובה קשה יותר. סטרס כרוני, במינון נמוך, כמו זה הקיים בארצנו, עלול לגרום לתגובות פיזיולוגיות שונות, שיובילו באופן הדרגתי, להיווצרות מחלות שונות ולתשישות.

 

דיקור סיני להתמודדות עם סטרס

סטרס, חרדה ומצבים ריגשיים (רגשות) אחרים הם רגשות חזקים, על פי הרפואה הסינית, הגורמים להפרעה בתנועתו החופשית והתקינה של הצ׳י (האנרגיה) בגוף. על פי תאוריה זו, הצ׳י שלנו זורם במין סוג של ״כבישים״. סטרס, כעס או כל מצב ריגשי חזק גורם למין סוג של ״פקק תנועה״ הגורם לחסימת התנועה בו, כלומר, מין סוג של חסימה לתנועת האנרגיה בגוף. לדוגמא, מטופלים רבים הסובלים מרמות גבוהות של סטרס בחיי היום יום שלהם מדווחים על כאב באזור השכמות, הצוואר והכתפיים. מצב זה קורה בשל העובדה שמצב הדחק גורם למתח באזור זה בשל העובדה שהוא חוסם את תנועתו החופשית של הצ׳י, דבר הגורם לכאב או תחושת ״תפיסות״ באזור כמו צוואר תפוס. מצב זה מביא במקרים רבים אף לכאבי ראש.

במצבים רבים יגרום פקק תנועה בכביש ראשי לניתוב התנועה לכבישים משניים. מצב זה הינו נכון גם לגופנו. מצב של סטרס בהחלט עשוי להשפיע על אזורים אחרים בגופנו ועשויים לגרום לפגיעה בין השאר ב: מערכת העיכול, השינה, מצבים הקשורים לכאב, לחץ דם ועוד. בנוסף, סטרסט בהחלט עשוי להחמיר מצב רפואי קיים. 

ניתן לטפל בכל אלה באמצעות דיקור סיני שכן, נקודות הדיקור בגוף מסייעות לו לנתב ולהזרים את הצ׳י בחופשיות בו דרך אותן חסימות (אותם ״פקקי תנועה״) מה שיגרום לא רק להעלמת הסימפטומים והמצבים הרפואיים הקשורים לסטרס אלא גם להפגת הסטרס עצמו ושיפור יכולתו של המטופל להתמודדות איתו. 

על פי תפיסתה של הרפואה המערבית, הדיקור הסיני גורם להפגת מצב האקה באמצעות שחרור אנדורפינים (כימיקלים המופרשים בגופנו על ידי המח באופן טבעי ומטפלים בכאב). בנוסף, הדיקור הסיני משפר את זרימת הדם ותנועתו בגוף. פעילות זו מסייעת לחימצון טוב יותר של הגוף וסילוק של קורטיזול והורמונים נוספים המופרשים בעת סטרס מהגוף. האפשט המרגיע של הדיקור הסיני מוריד את קצב הלב, מוריד לחץ דם ומרפה את השרירים. 

 

 

צמחי מרפא סיניים להתמודדות עם סטרס

צמחי המרפא הנכללים בקבוצת האדפטוגנים (Adaptogens) הינם צמחים, הידועים ביכולותיהם להגביר את יכולת עמידותו של הגוף להתמודד עם מצבים שונים, כגון סטרס, מחלה, פעילות גופנית, תשישות וכדומה ולהפחית את ההשפעות השליליות של אותם אירועים. מונח זה הוטבע על ידי פרופסור ברקמן, שקבע כי אדפטוגן הוא תרופה לא מעוררת, המגבירה את הביצועים והעמידות שלנו, על ידי הסתגלות הגוף לתנאים לא טובים. שיטת הפעולה של צמחי המרפא האדפטוגנים, היא בעיקרה הגנה על בלוטת האדרנל, הנשחקת במצבים של סטרס, בין אם מדובר בסטרס קיצוני ו/או כרוני, אך גם בנוסף, וויסות של מערכות נוספות בגוף. יחד עם זאת, הם מפחיתים או מונעים את ההתדרדרות בתפקוד ההורמונאלי ושל מערכת החיסון, משפרים את יכולת הריכוז והזיכרון, משפרים את מצב הרוח ומחזירים את יכולת הייצור והשימוש באנרגיה למצב תקין ובכך, תורמים לשיפור התפקוד הפיזי של הגוף, היכולות הפיזיות והנפשיות שלו ולמניעת התדרדרותן של מערכות שונות בגוף.

 

 

דרכי טיפול נוספות להתמודדות עם סטרס

קיימים דרכי ההתמודדות רבות עם מצבים אלו,הכוללות בין השאר: לפי הגישה הפסיכולוגית-קוגניטיבית, ניתן לשנות את הגישה לסטרס, על ידי תכנון כיצד להתגבר על הקשיים, אם באמצעים רגשיים ואם באמצעים טכניים, כגון שיחה עם חברים, כתיבה, למידת שיטות לפתרון בעיות, ניצול יעיל של הזמן, מציאת נקודות אור בבעיה וצמיחה לכיוונים נוספים ומרגשים. בנוסף, יכולתו של אדם לצפות מראש את התפרצותו של גורם לחץ כלשהו, תעזור לו להתכונן ולהתמודד איתו בצורה יעילה ובריאה יותר. לבסוף, פעילות גופנית, מדיטציה ושיטות הרגעה נוספות, יקלו על התופעות הפיזיות והנפשיות, שנגרמות, בעקבות הסטרס.

לקריאה נוספת בנושא לחצו על - כיצד דיקור סיני יכול להקל עליכם עם בהפחתת סטרס (לחץ)

חזרה לעמוד הבית