מהי מיגרנה?

מיגרנה הן מצב נפוץ של כאב ראש, בד״כ חזק מאוד אשר מגביל את הפעילות ולפעמים, אף גורם להשבתה מוחלטת. המיגרנה מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות ונעלמת במקרים רבים סביב הגילאים המאוחרים, אך עם זאת, היא בהחלט עשויה להופיע אצל ילדים או קשישים או להמשיך כל החיים. היא מופיעה פי שתיים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. המיגרנה מתאפיינת בהתקף כאב חד, בד״כ בצד אחד של הראש. היא מלווה לעיתים קרובות בבחילה, הקאה, רגישות גבוהה לאור ו/או רעש.

הסובלים ממיגרנה כרונית יודעים לרוב לצפות את הופעת ההתקף המיגרני מבעוד מועד. זאת לרוב בעקבות פעולה כלשהי שעשו אשר הם יודעים שעשויה להוביל להתקף מיגרני. הגורמים להתקף מיגרנה הינם מגוונים וכוללים בין השאר: ריח חזק, מזון מתובל מאוד או פיקנטי, חלב ומוצריו, שוקולד ושאר מוצרים על בסיס קפאין (אם בעודף או בחוסר שלהם), תרופות, אלכוהול וכו׳.

קיימים מספר מחקרים שנעשו בתחום המראים את יעילותו של הדיקור הסיני בטיפול בכאבי ראש. ביניהם המחקר שהתפרסם ב-Canadian Medical Association Journal שהגיע למסקנה כי דיקור סיני הוא כלי טיפולי יעיל ובטוח כנגד כאב ראש. המטופלים שהופנו לטיפול בדיקור סיני להפגת כאבי הראש מדווחים על הפחתה משמעותית בסימפטומים המלווים את המיגרנה, בהישנותה ובעוצמתה.

ארגון הבריאות העולמי פירסם מסקנה לפיה הדיקור הסיני יעיל בכ-80% מהמקרים של המיגרנות, לעיתים אף יותר מתרופות המיועדות לטיפול בתופעה. מסקנות אלה פורסמו בעקבות תוצאותיהם של מחקרים בתחום שנמשכו לאורך שנים.

איך מתבצע טיפול דיקור סיני (אקופונקטורה) למיגרנה?

בתחילת המפגש הראשון מתבצע תשאול בו שואל המטפל שאלות רבות ומגוונות בהקשר לרקע ולהיסטוריה הרפואית של המטופל. חשוב לציין כי בשלב זה של התשאול מתמקד המטפל בשאלות כלליות ומגוונות שלא בהכרח קשורות לתופעת המיגרנה. תחילה יתמקד איסוף המידע במחלה עצמה אך בהמשך הוא יקיף את כל מערכות הגוף ויכלול שאלות הקשורות למערכת הנשימה, מערכת העיכול וכו׳. בתום התשאול ימשיך המטפל בביצוע אבחנות דופק ואבחנת לשון. אבחנות אלה הינן ייחודיות ומאפיינות את הרפואה הסינית. בתום שלב האיבחון יגיע המטפל לאבחנה הטיפולית ויבנה את האסטרטגיה הטיפולית שבהתאם לה, יקבע הטיפול.

האם מחטי הדיקור מוחדרות לאזור הכואב שבמקרה הזה הוא הראש?

בהחלט לא. המחטים מוחדרות לאזורים שונים לאורך הגוף. על פי הרפואה הסינית, אין בהכרח צורך לדקור באזור הכואב בכדי לשפר את רמתו. במקרים רבים משתמש המטפל דווקא בנקודות מרוחקות מאזור הכאב כמו לדוגמא בנקודות הממוקמות באזור הרגל.

האם הדיקור הסיני כואב?

דיקור סיני לרוב אינו כואב כלל. במקרים מסויימים עשויים לחוש דקירה מינימלית בעת החדרת המחט אך בחלק מהמקרים לא תופיע תחושה זו. תחושות נוספות שעשויות להופיע באזור בו הוחדרה המחט הן: תחושת חום מקומי, נימלול או לחץ מקומי.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?