מחקר: הקשר בין לק הציפורניים וחוסר איזון הורמונלי (פוריות)

  1. ראשי
  2. פוריות
  3. מחקר: הקשר בין לק הציפורניים וחוסר איזון הורמונלי (פוריות)

האם יצא לך לשוב אי פעם שהלק שאיתו את מקשטת את הציפורניים שלך עלול להשפיע על האיזון ההורמונלי שלך?

אם את משתמשת בלק תעשייתי, יש מצב שתחשבי שנית על השימוש בו אחרי שתקראי ותביני כיצד הוא עלול להשפיע על הפוריות שלך.
איזון הורמונלי הוא אחד היסודות הבסיסיים לשם פוריות תקינה והיכולת להכנס להריון. מוצרי קוסמטיקה וטיפוח רבים מכילים חומרים הנקראים xenohormones, שהינם כימיקלים המדמים תגובה זהה להורמונים בגופנו, ולפיכך הם בעלי השפעה על המערכת האנדוקרינית בגוף. בין השאר יש לחלקם השפעה הזהה להשפעת הורמון האסטרוגן. חומרים אלו מחוללים הפרעה לאיזון ההורמונלי הטבעי של הגוף, ובכך עשויים לשבש את האיזון ההורמונלי ולגרום לבעיות פוריות. לק ציפורניים הוא אחד המוצרים הקוסמטיים שנמצאו כבעלי השפעה הורמונלית חזקה במיוחד.

‏DBP הינו אחד הכימיקלים המצוי בלק הציפורניים (החומר משמש בתעשיית הפלסטיק האלסטי). אותו חומר נמצא בעשור האחרון כפוגע בתהליכי ההתפתחות בגוף. במקומות מסויימים בעולם, כמו באירופה למשל, חל עליו איסור שימוש ולכן חברות קוסמטיקה רבות החליפו אותו בחומר אחר הנחשב ל”בריא יותר” ושמו TPHP או TPP. מחקרים מהתקופה האחרונה מוצאים את ה-TPHP כרעלן הקשור לתהליכים התפתחותיים אף הוא. למעשה, ארגוני בריאות סביבבתיים רבים כבר הגדירו אותו ככימיקל המשפיע על הפעילות ההורמונלית בגוף.

שני החומרים נמצאו במחקרים שהתבצעו על בעלי חיים, ואף על בני אדם, כמשפיעים על יכולת הפוריות הטבעית באופנים הבאים:

  • מעכבי מטבוליזם של אסטרוגן
  • הפרעה למאזן הורמוני המין
  • הגברת רמות אסטרדיאול (2E)
  • הגברת כמות הטסטוסטרון
  • דיכוי יצור אסרדיאול על ידי השחלות מה שעלול להביא לחוסר ביוץ

המחקר שהתפרסם בשנת 2015 בכתב העת ENVIROMENT INTERNATIONAL על ידי חוקרים מאוניברסיטת דיוק, מצא כי אצל כל 26 המשתתפות במחקר המשתמשות במותגי לק ציפורניים תעשיתיים אותרו שאריות חומרי TPHP בשתן.  כמות החומר נמצאה ברמה גבוהה פי 7 מהרמה שהיתה אצלן בטרם הצביעה בפרק זמן של 10 עד 14 שעות מרגע צביעת הציפורניים.
ממצאי המחקר מעלים כי החשיפה לחומרים מזיקים אלה דרך העור צריכה להדאיג לא פחות משאיפתם. מה שמדאיג עוד יותר הוא שמחקר זה מדד את רמת הרעלים בגוף לאחר צביעת ציפורניים יחידה ולכן, בשימוש חוזר, רמתם בגוף עולה אפילו עוד יותר. המחקר קבע כי ללק הציפורניים השפעה משמעותית וקצרת טווח של ספיגת חומרים מזיקים כמו TPHP ואילו שימוש חוזר ונשנה שלהם חושף את הגוף לספיגה מוגברת של אותם הכימיקלים.

אז מה לעשות?

נשים חושפות עצמן לחומרים כימיים אלה באמצעות שימוש יום יומי במוצרי יופי וקוסמטיקה. אם עד היום לא היית מודעת לקשר שבין השימוש בלק הציפורניים ואי איזון הורמונלי, כעת כדאי לקחת זאת בחשבון.
חפשי מוצרים טבעיים עד כמה שאפשר, ובטרם תרכשי לק בפעם הבאה, בדקי היטב את המרכיבים בכדי לוודא שאינם מכילים את החומרים המזיקים הללו.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?