מה הקשר בין מוקסה, דיקור סיני והפוריות שלך?

  1. ראשי
  2. איכות חיים
  3. מה הקשר בין מוקסה, דיקור סיני והפוריות שלך?

דיקור סיני לשיפור הפוריות

קיים כיום מגוון רחב מאוד של שיטות טיפול טבעיות התורמות לשיפור הפוריות, כמו למשל, דיקור סיני (אקופונקטורה) ומוקסה. מטרת הדיקור הסיני היא לסייע לבריאות ההוליסטית של המטופל (׳הוליסטית׳ לא במובנה הרוחני אלא במובן ׳כוללני׳), וזאת באמצעות טיפול באספקטים שונים של האדם. טיפול זה מתייחס רק לגוף, אלא גם לנפש ולנשמה, והוא מומלץ לכולם לשם שמירה על הבריאות ומניעת מחלות.

אם מעולם לא ניסית טיפול בדיקור סיני, הוא בהחלט עשוי להשמע אולי מעט מפחיד, אך לא כך הדבר. בדיקור סיני מוחדרות מחטים דקיקות בעובי השיערה אל שכבת העור, על מנת לעודד את הגוף לרפא את עצמו. בתחילת המפגש הראשון, מבצע המטפל תשאול מעמיק למטופל, ובו הוא סוקר את כל מערכות הגוף ואת אופן תפקודן.

המטפל ברפואה סינית יבחר במספר נקודות דיקור סיני מרחבי הגוף שנמצאו יעילות לטיפול הספציפי, וזאת בהתאם לאבחנה שאליה הגיע לאחר התשאול. המחטים, כפי שהזכרתי כבר קודם, דקות כל כך שבעת החדרתן לא מורגש שום כאב. רוב נקודות הדיקור אינן מצריכות שהמחטים יכנסו לעומק ומסםיק דיקור שטחי בלבד.

חלק מהמטפלים ברפואה סינית משלבים מוקסה בטיפול בדיקור סיני, וזאת במטרה להעצים ולזרז את האפקט הטיפולי. טיפול במוקסה יעיל, בין השאר, בטיפולי פוריות. המונח ״מוקסה״ מגיע מהמילה Mugosa שמשמעותה מגיע מצמח המוגוורט (Mugwort). לטיפול במוקסה (Artemisisa vulgaris = לענה חד זרעית) כמה אופנים. הרעיון בשימוש במוקסה הוא להוביל חום (לחמם) לאזור מסויים אליו אנו רוצים להביא חום. צמח המוקסה ידוע כממריץ את זרימת הדם לאזור האגן ובמיוחד אל הרחם. למוקסה יש את היכולת להאיץ את יכולת הריפוי של הדקור הסיני, והיא אפקטיבית במיוחד במצבים המכונים ברפואה הסינית ״סטגנציה״ (חסימה) של דם או קור ברחם.

כיצד הדיקור הסיני תורם לפוריות תקינה ובריאה?

דיקור סיני תורם להסדרת זרימת הדם לאזור האגן, משחרר את צוואר הרחם ואת הרחם, מסדיר את המחזור ואף עשוי לטפל במיומות קטנות, בשילוב עם צמחי מרפא סיניים. בנוסף, הדיקור הסיני יודע לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות ומסייע בהסדרת רמות הורמונליות, בייחוד רמות פרוגסטרון. ובלי קשר, דיקור סיני הוא כלי טיפולי יעיל בהפחתת סטרס וחרדה, שלרוב מלויים את המתמודדים טיפולי פוריות.

האם הדיקור הסיני יכול לשמש כטיפול משלים לטיפול המערבי המקובל?

בהחלט כן. למעשה, חלק ניכר מהגניקולוגים העוסקים בפוריות ממליצים למטופלותיהם על שילוב של דיקור סיני ככלי טיפולי משלים לטיפולי פוריות. זאת בשל העובדה שהדיקור הסיני נמצא יעיל, ומשפר, ע״פ מחקרים שונים, את אחוזי ההצלחה של טיפול הפוריות ב-40-60%.

למי מתאים הטיפול בדיקור סיני?

דיקור סיני מתאים לכולם. הצלחה ניכרת נמדדה בקרב מטופלות שאובחנו כסובלות מזרימת דם מוחלשת לאזור האגן, חסימת חצוצרות, תסמונת השחלות הפוליציסטיות, ובעיות בשלב הלוטאלי של המחזור. גם במקרים בהם לא נמצא גורם לחוסר הפוריות ניתן להיעזר בדיקור סיני לאיזון הגוף, שהוא לשיטתה עלול להיות המקור לאותו חוסר פוריות.

האם דיקור סיני מתאים לטיפול בבעיות פוריות אצל גברים לגברים? האם הוא יכול לסייע במצב של ספירת זרע נמוכה?

כן. בטיפול שמטרתו שיפור איכות הזרע משלב המטפל טכניקות טיפול הכוללות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. טיפול כזה בא לסייע במצבים כגון: ספירת זרע נמוכה, בעיות במבנה הזרע או בתנועתיותו. בריאות הזרע קשורה למצב בריאותו הכללי של המטופל. ברפואה הסינית מאמינים כי בריאות הזרע קשורה אף להרגלי תזונה ואורח חיים, ולכן ניתנו המלצות לשינוי גם בתחומים הללו.

מוקסה - דיקור סיני לתמיכת בטיפולי פוריות - רונן רוזנבלט-ניר - דיקור סיני בתל אביב

״קור ברחם״ – מה זה?

קור ברחם הוא מצב  שכיח מאוד בקליניקה כיום. חשיפת הגוף לקור בזמן המחזור החודשי או חשיפה של הבטן התחתונה לקור, צריכת מזונות קרים כמו סלטים, אייס קפה וכו׳ גורמים, על פי הרפואה הסינית, לחדירת קור לרחם. הקור גורם לסימפטומים כמו כיווצים, המוטבים בחימום הבטן. קור ברחם עלול לגרום לחסימה של צ׳י (אנרגיה) ודם, ועשוי להוביל לבעיות במחזור החודשי, ולבסוף, במצבי חסימה קשים, אף לפגיעה בפוריות. טיפול בקור ברחם מתבצע באמצעות שילוב של מוקסה ודיקור סיני ובאמצעות חימום פנימי על ידי  צמחי מרפא סיניים מתאימים.

חשוב לזכור כי יעילות הדיקור הסיני עשויה להפגע במידה ולא שונו הרגלי אורח חיים (כמו לדוגמא אימון גופני) והרגלי תזונה.

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?