מה הקשר בין ויטמינים, פוריות והריון

  1. ראשי
  2. פוריות
  3. מה הקשר בין ויטמינים, פוריות והריון

מה הקשר בין ויטמינים וכניסה להריון?

את שומעת כל הזמן שזה יהיה רעיון טוב להתחיל לקחת ויטמינים לפני הכניסה להריון. קיימים גם לא מעט מחקרים אשר תומכים בשמועה הזו. נטילת מולטיויטמין נחוצה על מנת לתמוך בחסרים התזונתיים שלנו ביום יום. מחקר מאוניברסיטת הארוורד שכלל 18,000 נשים הראה כי נטילת מולטיויטמין, בייחוד חומצה פולית, עשויה לשפר את הסיכויים לכניסה להריון.

המחקר עקב אחר אחיות שניסו להכנס להריון בתקופת זמן של 8 שנים, והראה שוני מובהק בין קבוצת הנשים שנטלו את הויטמינים שלהן במשך 6 ימים בשבוע, אל מול קבוצת הנשים שלא נטלו אותם כלל. שיעור חוסר הביוץ היה נמוך יותר בקרב הקבוצה הראשונה אל מול השנייה.

החשיבות של הערכים התזוניים לפוריות והריון

לתזונה תפקיד חשוב מאוד בכל הנוגע לתקינות הפוריות שלך והיכולת שלך להכנס להריון בריא.

חסרים תזונתיים נקשרו לבעיות בביוץ, חוסר איזון הורמונלי, איכות ביצית ירודה, ירידה בספירת זרע ועוד. אנחנו בנויים ממה שאנחנו אוכלים. כל התאים המרכיבים את גופנו, ההורמונים והאנזימים, נוצרים בזכות המזון והערכים התזונתיים שאנו אוכלים וצורכים. אם מצב זה נפגם בשל חסכים תזונתיים או בעיות בעיכול, יכולות להיות לזה השלכות משמעותיות על הפוריות.

את וודאי יודעת שישנם מרכיבים תזונתיים שהינם הכרחיים לעובר, אפילו לפני שתדעי כי את בהריון, ושחוסר בהם עלול לגרום למומים חמורים בולד. דוגמא עיקרית היא החומצה הפולית, אבל לא רק, גם חוסר בברזל או רמה נמוכה שלו בדם הינם בעייתיים בזמן ההריון ואף נמצאו קשורים לחוסר ביוץ.

ולכן, לתזונה משמעות גדולה מאוד על בריאותך, הפוריות שלך וההריון שלך. נטילת מולטיויטמין על בסיס יומי עשויה לסייע לך בהשלמת אותם חסרים הנובעים מאורח חיים ותזונה לקויה.

האם מומלץ לצרוך מולטיויטמין?

ערכי תזונה חשובים לפוריות

ויטמין D נחוץ לגופך לשם יצירת הורמוני המין המשפיעים על הביוץ ועל האיזון ההורמונלי בגופך. במחקר שביצעה אוניברסיטת ייל בקרב 67 נשים עם חוסר פוריות התגלה שרק ל-7% מהן היתה רמה מספיקה של ויטמין D.

ויטמין E – נמצא קשור במחקרים לשיפור איכות ותנועתיות הזרע בגברים. מחקרים אחרים מצאו כי חוסר בויטמין זה קשור לחוסר פוריות בחולדות. ויטמין זה הינו נוגד חימצון חשוב מאוד לאבטחת שלמות ה-DNA בזרע ובביצית.

ויטמין C – מחקרים הראו כי ויטמין C משפר רמות ההורמונים ומשפר פוריות בנשים עם בעיה בשלב הלוטאלי של המחזור. בגברים, ויטמין זה נמצא כמשפר איכות הזרע וכמי ששומר שה-DNA שלו לא יינזק. בנוסף, הוא מסייע בהפחתת שיעורי הפלה ובעיות כרומוזומיות. הוא נמצא גם כמסייע לתנועתיות הזרע.

ויטמין B6 – ויטמין זה משמש כוסת הורמונלי. בנוסף, הוא מסייע בשמירה על רמת סוכר תקינה בדם, במניעת תסמונת קדם ויסתית ועשוי לסייע בהפחתת תופעת בחילות הבוקר. גם ויטמין זה נמצא קשור כמסייע בבעייתיות בשלב הלוטאלי.

ויטמין B12 – נמצא כקשור לשיפור איכות וייצור הזרע. מסייע גם בעיבוי רירית הרחם והפחתת הסיכוי להפלה. מחקרים מצאו שחוסר בויטמין זה עשוי להעלות הסיכוי לבעיות ביוץ, ובמצבים קשים אף להפסיקו.

חומצה פולית – נראה שזהו הויטמין הכי מדובר כחיוני להריון. הוא קשור במומים מולדים כגון: מומים נוירולוגיים, מומים בלב, שפתיים שסועות, מומים בגפיים ומומים במערכת השתן. חוסר בחומצה פולית עשוי להעלות הסיכון ללידה מוקדמת, למשקל ולד נמוך ולפיגור התפתחותי. רמה נמוכה שלו יכולה אף להעלות רמת ההומוציסטאין בדם, מה שעשוי לגרום להפלה ספונטנית או סיבוכים בלידה.

סלניום – נוגד חימצון המסייע בשמירה על הביצית והזרע מרדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים עשויים לגרום נזק לכרומוזומים, מה שידוע כגורם להפלה ולמומים מולדים. סלניום הינו מרכיב הנחוץ ליצירת הזרע. במחקרים נמצא כי לגברים עם ספירת זרע נמוכה היתה גם רמת סלניום נמוכה בגוף.

אבץ – בנשים, האבץ מסייע ליותר מ-300 אנזימים לשמור על התפקוד התקין בגוף. בלעדיו, התאים אינם מסוגלים להתחלק כהלכה. בנוסף, רמות האסטרוגן והפרוגסטרון עשויות לצאת מאיזון, מה שעשוי להשפיע על יכולת הרבייה מלתפקד כראוי. רמת אבץ נמוכה נקשרת גם להפלות בשלבים התחלתיים של ההריון.

לסיכום, נראה לי שלא כדאי לקחת סיכונים מיותרים אלא ללכת על הצד הבטוח. התחילי עוד היום ליטול מולטיויטמין ושימי לב שיש בו את כל המרכיבים שהוזכרו לעיל.

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?