מהו כאב ראש וממה הוא נובע?

ישנם ארבעה סוגים עיקריים של כאבי ראש: מתחי / תעוקתי (Tension Headache), מקבצי (Cluster Headache), סינוס (Sinus Headache) ומיגרנה (Migraine Headache). קיימים גורמים שונים לכל אחד מכאבי הראש הללו, כגון תזונה לא מתאימה, מתח וסטרס, אי איזון הורמונלי, התייבשות ושינויים במזג האוויר. למרבה המזל, הימנעות מאותם טריגרים לכאב הראש ומציאת דרכי טיפול טבעיות למניעתו עשויים לעזור מאוד.

כאב ראש מתחי / תעוקתי (Tension Headache):

כאבי ראש אלה הם הנפוצים ביותר והם תוצאה של הפרעה בזרימת הדם בעקבות התכווצות שרירים. כאבי ראש תעוקתיים הם קלים עד מתונים, ומופיעים בדרך כלל באזור העורף, על המצח, מאחורי העיניים ובחלק העליון של הכתפיים והשכמות. הגורמים לכאבי ראש מסוג זה הם סטרס, עייפות, קור, יציבה לקויה, דילוג על ארוחות, והתייבשות.

כאב ראש מקבצי (Cluster Headache):

כאבי ראש מזוג זה הם החמורים ביותר ומופיעים בדרך כלל אצל גברים מתחת לגיל 30. כאבי ראש מקבציים הם בדרך כלל חד צדדיים ומלווים בעיניים דומעות, פנים אדומות ומפיע באזור הפנים היכן שעובר העצב הטרימימינלי. כאב ראש מקבצי אשכול עשוי להימשך ימים, שבועות ואף חודשים. הם לרוב מופיעים באותו זמן בכל יום, מספר פעמים ביום. מחקרים מראים כי ההיפותלמוס מעורב בכאבי ראש חדים אלה. הגורמים לכאבי הראש הללו כוללים בין השאר אלכוהול ועישון.

כאב ראש סינוס (Sinus Headache):

נובעים מזיהום בסינוס ומורגשים כמו לחץ כואב סביב העיניים, הלחיים, המצח, השיניים ועלולים להיות מלווים בסימפטומים נוספים כגון נזלת אחורית (Post nasal drip), גודש בסינוסים המלווה בליחה ירוקה או חומה. הליחה נלכדת בסינוסים וגורמת לדלקת, היוצרת לחץ מכאיב.

כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine Headache):

מיגרנות הן סוג חמור נוסף של כאב ראש. ההבדל בין כאב ראש מסוג מיגרנה לבין כאב ראש של תעוקתי מתבטא בסימפטומים הנלווים לכאבי הראש כגון הפרעות לראייה והאורה המופיעים כסימן מקדים לכאבי הראש, רגישות מוגברת לאור, בחילות והקאות וכאב חד צדדי. הגורמים עשויים לכלול שינויים הורמונאליים, רגישות למזון, שינויי מזג אוויר, חוסר בברזל או בעיות בבלוטת התריס.

כיצד דיקור סיני (אקופונקטורה) מטפל בכאב ראש?

ברפואה הסינית המטרה היא לטפל בשורש כאבי הראש ולא רק בסימפטומים. האבחנה ותכנית הטיפול מתבססים על ההיסטוריה הרפואית כמו גם על אבחנת הלשון והדופק. גורמים אופייניים לכל סוגי כאבי הראש על פי הרפואה הסינית הם רוח, קור, חום, לחות, הן פנימיים או חיצוניים. כאב ראש הנובע מרוח יהיה כאב ראש שנע ממקום למקום, כאב ראש הנובע מלחות ירגיש כאב ראש כבד, כאב ראש הנובע מקור ירגיש ככאב ראש חודר ויחמיר בחשיפה לקור. חוסר דם, שהוא סוג של אנמיה, עלול גם לגרום לכאבי ראש, מצב בו הדם אינו מזין את הראש כהלכה. גורם נוסף עשוי להיות מצב הנקרא ׳היתקעות דם׳, מצב שיתבטא בכאב ראש חמור, נקודתי ודוקר. לאחר אבחון הסיבה המתאימה על פי התאוריה של הרפואה הסינית לכאב הראש, המטפל יעשה שימוש בטכניקות הטיפול דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים או סוג אחר של טיפול מהרפואה הסינית בכדי להגביר את זרימת הדם ולהקל על הכאב. הטיפול עשוי לכלול גם המלצות לשינויים תזונתיים ובאורח החיים.

קיימים מספר מזונות שהוכחו ככאלה המיטיבים עם כאבי ראש. מזונות אלה יכללו בין השאר: קפה, B3 (ניאצין, נמצא בכבד), מגנזיום, אשלגן, סידן, מזונות חריפים, זנגביל ומזונות מימיים. צמח מרפא סיני המיטיב עם כאבי ראש מסוג מיגרנה הוא צמח המגנוליה (magnolia flower). צמחי מרפא סיניים נוספים העשויים להטיב עם כאב הראש הם לבנדר, מנטה ובזיליקום.

אקופרסורה (לחיצות על נקודות דיקור סיני) סביב העיניים, ברכות ובאזור בים האגודל לאצבע המורה עשויים לסייע אף הם. לחיצה על שקעים באזור הצוואר עם האגודלים עשויה להקל על הלחץ בראש.

הפחתת סטרס היא גורם מפתח. בצעו תרגילי נשימה וצאו לטיול באזורים עם ירק וטבע. אם אתם סובלים מכאבי ראש, גשו לאבחן אותם אצל הרופא המטפל (כאב ראש יכול להצביע על משהו רציני). במקביל, מצאו מטפל מוסמך המטפל בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים לשם אבחנה וטיפול מתאימים.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?