דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים עשויים לתמוך באיכות הביצית

תהליך התמיכה באיכות הביצית וודאי יעניין כל אישה המתכוננת להכנס להריון, בין אם מדובר בהריון טבעי, הזרעה או הפרייה חוץ גופית. ישנן מספר דרכים להשפיע חיובית על איכות ובריאות הביצית, אך לא כולם יודעים כי דיקור סיני לפוריות וצמחי מרפא סיניים יכולים גם הם לסייע.

כיום ברור כי אחד הגורמים לחוסר פוריות הוא איכות ביצית נמוכה. במקרה כזה, הרפואה הסינית טוענת שיופיעו לרוב סימנים גופניים נילווים נוספים הכוללים בין השאר: חוסר אנרגיה ועייפות, תחושת קור כללית או בכפות הידיים והרגליים, ועוד תסמינים שברפואה המערבית ייתפסו כפחות רלוונטיים, אך ברפואה הסינית יש להם חשיבות רבה. זאת מאחר והתפיסה הסינית רואה את המטופלת כמכלול, ועושה קישור בין חוסר הפוריות לכל שאר האספקטים של מערכות הגוף.

גורמי הסביבה בה מתפתחת הביצית במשך תקופת הבשלתה בשחלה, בטרם תיפגש עם הזרע (אם או בלי התערבות חיצונית), הינם חשובים ביותר. סביבה זו צריכה להיות עשירה באספקת דם תקינה וחומרי הזנה נאותים, ובעלת יכולת מספקת ליצור אנרגיה לשם ההפרייה. לכל אלו השלכות דרמטיות אף יותר כאשר מדובר במקרים של ביציות מנשים מבוגרות יותר, או הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות או מאנדומטריוזיס. לפיכך, אם ניצור סביבה טובה יותר לביציות, כמו למשל בשיפור יכולת החימצון, שיפור אספקת החומרים המזינים לביצית, או הגברת זרימת הדם למערכת הרבייה, איכות הביצית תושפע לטובה.

מסע ההבשלה של הביצית עד לרגע הביוץ אורך כ-90 ימים שבמהלכם גורמים רבים, לרבות אלה שהוזכרו, אך גם למשל גורמים סביבתיים, או מצבים ריגשיים כמו סטרס, עשויים להשפיע על מצב בריאות הביצית. אם נחכים להבין מהם הפקטורים שעלולים להוביל לפגיעה באנרגיה, נדע טוב יותר איך לעצור את התהליך השלילי, ונסייע לתמיכתה ולשימורה של הביצית.

במרבית המקרים, כשדנים על איכות הביצית נוצר הרושם שמדובר בעניין של גיל. אין ספק שיש קשר ישיר בין הדברים, אך חשוב לזכור שהתופעה הרבה יותר רחבה. בהחלט ייתכן מצב שבו השחלות אינן מגיבות היטב להורמונים המצויים בשימוש בתהליך ההפריה החוץ גופית. כתוצאה מכך עולה רמת הורמון ה-FSH, משום שבלוטת יותרת המח מנסה להפעיל את השחלות אשר אינן מגיבות טוב לתהליך.

כיצד דיקור סיני יכול לסייע לשיפור איכות הביצית?

ידוע כיום שאצל נשים מבוגרות יותר קיימת ירידה בזרימת הדם אל הזקיקים שבשחלות (המכילים בתוכן את הביציות) בשלבים המאוחרים של התפתחותם. במצב כזה הביציות אינן מקבלות את כל כמות החמצן וחומרי ההזנה להם הן זקוקות. בנוסף ידוע, כי בקרב ביציות שכן קיבלו את כמות החמצן הנדרשת לשם תפקודן, ניכר שיפור משמעותי בתוצאות הפריות חוץ גופיות. מאחר והדיקור הסיני (אקופונקטורה) כבר הוכח כתורם להתפתחות כלי דם חדשים (אנגיוגנסיס), ובמקביל הוא מגביר את זרימת הדם אל השחלות, ניתן בקלות להבין מדוע השילוב של נקודות הדיקור הסיני והפעלת שיטת האלקטרו-אקופונקטורה (שבה מועברים תדרים חשמליים עדינים על גבי המחט אל הגוף), יובילו לזרימה מוגברת של דם לשחלות, כמו גם לשיפור בתהליכים המטבוליים בהם מועברים חומרי הזנה וחמצן אל הזקיקים. המשמעות הבלתי נמנעת היא השבחת פוטנציאל הפוריות של הביציות ושל יצירת העוברים.

כיצד צמחי מרפא סיניים יכולים לסייע לשיפור איכות הביצית?

ע״פ מחקרים, ביצית עם יותר אנרגיה (ATP) היא בעלת סיכויים טובים יותר ליצירת עוברים באופן כללי, ובנוסף גם לחלוקת תאים טובה יותר בשלבי ההתפתחות. אפילו סיכויי השתרשות טובים קשורים יותר לרמת האנרגיה של הביצית מאשר לגיל הביולוגי שלה. אולם, לדאבוננו המיטוכונדריה שבביציות מבוגרות יותר לא מצטיינת בהפקת אנרגיה (ATP) מספקת. בדיקות מעבדה הוכיחו כי לצמחי מרפא סיניים מסויימים, אשר נמצאים בשימוש נרחב בקליניקות הפריון בסין ובמערב מזה שנים רבות, יש יכולת להגביר את הפעילות של המיטוכונדריה ואת קצב הפקת ה- ATP.

באופן כללי, תדירות הטיפול צריכה לכלול טיפול שבועי בדיקור סיני, ונטילת צמחי מרפא פעמיים ביום למשך תקופה של 3-6 חודשים.

מדהים לגלות שמה שהחכמים הסינים ידעו לפני אלפי שנים בתהליכים של ניסוי ותהייה, מדענים מצליחים היום להוכיח במעבדות. אז למה לא לנסות?

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?