מחקר: דיקור סיני מסייע בטיפול בתסמונת העייפות הכרונית (CFS)

  1. ראשי
  2. דיקור סיני (אקופונקטורה)
  3. מחקר: דיקור סיני מסייע בטיפול בתסמונת העייפות הכרונית (CFS)

דיקור סיני (אקופונקטורה) מקל על העייפות והכאב הקשורים לתסמונת התשישות הכרונית

מחקר מסוג מטא-אנליזה שפורסם ב-2017, שכותרתו “סקירה שיטתית של דיקור סיני לטיפול בתסמיני תסמונת העייפות הכרונית”, חשף חדשות מעודדות לחולים הסובלים מסימפטומים הקשורים לתופעה. במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי “Journal of Acupuncture Research”, ניתן לראות כי טיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) עשוי להקל באופן משמעותי על תופעות העייפות והכאב הקשורים לתסמונת.

החוקרים העריכו את היעילות והבטיחות בשימוש בטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) בטיפול בעייפות בחולי CFS. בניתוח זה, החוקרים סרקו באמצעות 15 מאגרי מידע רפואיים ברחבי העולם, נבחרו מחקרים הקשורים לדיקור סיני כטיפול יחיד. בסופו של דבר נבחרו 11 ניסויים אקראיים מבוקרים (RCT), שכללו 869 משתתפים. מתוך 11 המחקרים, 9 הושוו עם דיקור סיני דמה; 2 המחקרים הנותרים הושוו לקבוצת המתנה וקבוצת תרופות.

החוקרים הצליחו להעריך את יעילות הטיפול על ידי התבוננות במספר כלים רפואיים שנעשה בהם שימוש במהלך הניסויים השונים. כדי להעריך את הסימפטומים של העייפות הכרונית נעשה שימוש בסקר חומרת העייפות (FSS- Fatigue Severity Scale). זהו סקר עצמי הניתן לחולים לפני ואחרי הטיפול וכך יש מדידה מדויקת של סימפטומים על הרשומה.

כלים אחרים לסקירה עצמית כללו את ה- Stress Response Inventory (SRI) ואת מדד חומרת האינסומניה (הפרעות שינה) (ISI- Insomnia Severity index). ה- SRI מודד תגובות רגשיות, התנהגותיות, קוגניטיביות וסומטיות של המטופל. ה- ISI מדרג את רמת איכות השינה עבור כל מטופל.
בחירת נקודות הדיקור בקבוצה שקיבלה דיקור סיני אמיתי השתנתה בין המחקרים. נעשה שימוש בסך הכל בכ-21 נקודות דיקור סיני. צוין כי נקודה על מרידיאן הבטן, את הנתיב כי האנרגיה חוצה, היה מנוצל ביותר. נקודות על מרידיאן שלפוחית ​​השתן היה בשימוש הרבה ביותר.

דיקור סיני בנקודות דיקור סיני אמיתיות בהשוואה לדיקור סיני בנקודות דמה

דיקור סיני בנקודות דיקור סיני אמיתיות הראה שוני בהשוואה לדיקור סיני בנקודות דיקור דמה. השוני היה בכך שבקבוצה שקיבלה דיקור סיני אמיתי הקל באופן משמעותי בנושא עייפות, הפחתת רמות הכאב, שיפור את איכות החיים, והשפעה חיובית על מצב הרוח.

המחקר הסתיים עם חוקרים המאשרים את התוצאות המדהימות של הדיקור הסיני בנושא הפחתת עייפות קיצונית והקלת כאב לחולים הסובלים מתסמונת עייפות כרונית. הדיקור הסיני נבדק גם בשל בטיחותו ונמצא ככזה ללא תופעות לוואי חמורות.

אז עם כאלה תוצאות מעודדות, למה לא לקבוע את הטיפול שלך עכשיו?

 

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?