על הטיפול בתסמונת המעי הרגיז באמצעות רפואה סינית (דיקור-סיני)

  1. ראשי
  2. דיקור סיני (אקופונקטורה)
  3. על הטיפול בתסמונת המעי הרגיז באמצעות רפואה סינית (דיקור-סיני)

תסמונת המעי הרגיז (Irritable bowel syndrome – IBS), היא ההפרעה הנפוצה ביותר בעולם הקשורה למערכת העיכול. הסימפטומים של התופעה עשויים לכלול כאבי בטן, שינויים בהרגלי היציאות, עצירות או שלשולים לסירוגין, בעיות עיכול, בחילות, גזים, התכווצויות בטניות ואובדן תיאבון.
רפואה סינית יכולה לעזור בנושא זה מאוד. היא מתייחסת לכל אדם באופן הוליסטי, תוך התייחסות למצבו הרפואי, הן מבחינה גופנית והן מבחינה ריגשית (נפשית). הרפואה הסינית משלבת שיטות טיפול רבות, אך הנפוצות ביותר הן (אקופונקטורה) דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ותזונה.

דיקור סיני (אקופונקטורה) לטיפול בתסמונת המעי הרגיז:

על פי התאוריה של הרפואה הסינית לאיברים: הטחול, הכבד וכיס המרה תפקיד חשוב בבריאות מערכת העיכול. הטחול הינו האחראי על העיכול. תזונה לא מתאימה או חסרה, מתח וסטרס עשויים להחליש את האנרגיה של הטחול ובכך לגרום לאי איזון במערכת העיכול. תפקיד הכבד הוא לשמור שזרימת האנרגיה בגוף תזרום בצורה חלקה. לחץ וסטרס משפיעים עליו לרעה ועלולים לגרום לו להתקעות זרימת הצ’י (האנרגיה). כיס המרה, על פי תאוריה זו הוא איבר בן הזוג של הכבד, ועל כן הוא מעורב גם כן לעתים קרובות.
כאשר מטפל מוסמך בדיקור סיני בא לטפל בתסמונת המעי הרגיז, הוא יתייחס לכל חוסרי האיזון הקשורים לשלושת מערכות האנרגיה הללו. פאתולוגיות כגון עודפי חום או לחות יסולקו מהגוף באמצעות דיקור-סיני. שני הביטויים הללו הם הגורמים העיקריים למעשה ל-IBS על פי הרפואה הסינית.
לסיכום, מצבים של חוסר תזונה נאותה וסטרס הם 2 המצבים העיקריים הגורמים להופעת תסמונת המעי הרגיז על פי התאוריה של הרפואה הסינית.

נקודות דיקור סיני לטיפול בתסמונת המעי הרגיז:

הנקודה LI4 – נקודה זו ממוקמת על גב כף היד, בין האגודל לאצבע המורה, היכן תלולית הבשר היא העבה ביותר. LI4 היא נקודת המקור למרידיאן המעי הגס והוא מסייע בטיפול בהפרעות עיכול.

הנקודה ST25 – הנקודה נמצאת משני צידי הבטן במרחק כ-2 אגודלים ממרכז הטבור לכל צד. נקודה זו מסייעת להניע דם ואנרגיה באזור הבטן וכך יכולה להקל במצבי הפרעות במערכת העיכול.

הנקודה CV6 – הנקודה ממוקמת במרחק כ-2 אצבעות מתחת לטבור על קו האמצע של הגוף. נקודה זו מחזקת מרוד את מערכת העיכול והאנרגיה בגוף ובכך עשויה להקל על פאתולוגיות הקשורות למערכת העיכול.

צמחי מרפא סיניים לטיפול בתסמונת המעי הרגיז:

טכניקת טיפול נוספת הנמצאת בשימוש רב ברפואה הסינית היא צמחי מרפא סיניים. ניתן לצרוך את צמחי המרפא הסיניים בצורה בודדת או כפורמולה בה משולבים מספר צמחים יחדיו ואז נוצר ביניהם אפקט סינרגיסטי. אחת הפורמולות הידועות לטיפול בתסמונת המעי הרגיז היא Tong Xie Yao Feng. הפורמולה הזו מכילה צמחים כגון Chen Pi ו-Bai Zhu שתפקידם להסדיר את חוסר האיזון בין הטחול והכבד.
פורמולת צמחים פופולרית נוספת לטיפול בתסמונת היא Ma Zi Ren Wan. פורמולה זו מכילה את הצמחים Ma Zi Ren ו- Xing Ren שמסייעים בניקוז וסילוק לחות חמה מהמעיים.

 

המלצות תזונתיות לתסמונת המעי הרגיז:

תזונה, הזרוע השלישית של טיפולי הרפואה הסינית הינה חשובה ביותר בטיפול בתסמונת המעי הרגיז. רוב האנשים הסובלים מתופעה זו צריכים להגדיל את צריכת הסיבים התזונתיים בתזונה היומיומית שלהם. ולכן מזונות כמו בננות, שקדים, אוכמניות ואבוקדו הם כל אופציות נהדרות לשם כך. בנוסף, מומלץ להימנע מצריכת יתר של גלוטן. גלוטן מצוי ברוב הלחמים והפסטות. עבור חלקנו, יש להימנע מצריכת גלוטן לחלוטין. בנוסף, כדאי להימנע עד כמה שאפשר מצריכת מזונות מעובדים, שמנוניים ומטוגנים משום שגם הם בחירה אינם מומלצים לחולים בתסמונת זו וזאת בשל העובדה שהם משבשים את הפלואורה של חיידיקי המעיים והינם קשים לעיכול.

אם אתם סובלים מתסמונת המעי הרגיז או מכירים כאלה הסובלים ממנה, גשו עוד היום לקבלת טיפול אצל מטפל מוסמך בדיקור סיני אשר יוכל לסייע לכם רבות בטיפול בבבעיה הרפואית הכל כך שכיחה הזו.

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?