מחקר קובע – דיקור סיני (אקופונקטורה) מזרז שיקום לאחר שבץ מוחי

המדע מאשר את היעילות של אקופונקטורה (דיקור סיני) בסיוע לחולים לאחר שבץ מוחי להתאושש מהר יותר, זאת בעקבות ניסוי קליני המראה שיפור בתפקודים שנפגעו כתוצאה מאירוע מוחי (שבץ) איסכמי חריף.

מטופלים רבים ששרדו שבץ מוחי לא מקבלים טיפול מהיר מספיק ונאלצים להתמודד עם הנזקים של השבץ. למטופלים שעברו שיקום במסגרת בית החולים יש סיכוי טוב יותר לשרוד את השבץ, תוך כדי שמירה על עצמאותם עם יכולת תפקודית טובה יותר. תוכניות השיקום בסין לשורדי שבץ מוחי כוללות בין השאר, טיפולי דיקור סיני. קיימות מספר שיטות טיפול עקריות לטיפול בתופעה זו באמצעות דיקור סיני וכוללות בין השאר, טיפולי אלקטרו-אקופונקטורה, דיקור קרקפת ודיקור סיני מסורתי.

נושא הטיפול בדיקור סיני לנפגעי שבץ מוחי ונזקיו שנויים במחלוקת בקרב הרופאים המטפלים בתחום וזאת בשל מחקרים מסוימים שהראו כי הדיקור הסיני אינו יעיל בטיפול בתופעה או מחקרים אחרים המדווחים כי יש לו יכולת השפעה מוגבלת בתהליך השיקום של נפגעי שבץ מוחי. המחקרים הסותרים הללו עוררו את השראתם של חוקרי Zhejiang Chinese Medical University ליצור מחקר קליני איכותי בעל חשיבות סטטיסטית משמעותית, המבקש לקבוע האם דיקור סיני אכן יכול לשפר בעיות נוירולוגיות, בעיות בתפקוד המוטורי, בעיות הקשורות לבליעה ופגיעה קוגניטיבית הנגרמות על ידי שבץ מוחי איסכמי חריף.

2 קבוצות המחקר הם: טיפול שיקום סטנדרטי מול טיפול סנדרטי המשולב בדיקור סיני

לצורך המחקר גויסה קבוצה גדולה בת 250 מאושפזים המאושפזים בבית חולים בעקבות שבץ מוחי איסכמי חריף ואשר כולם סובלים משיתוק חד-צידי (בצד אחד של הגוף). קבוצת המחקר חולקה לשתי תתי קבוצות. האחת, קבוצת מאושפזים אשר קיבלו טיפול שיקום סטנדרטי, שכלל טיפול יומי בן שעתיים של פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק במשך שישה ימים בשבוע לאורך תקופה של שלושה שבועות; ואילו הקבוצה השנייה, שקיבלה טיפול משולב המשלב את הטיפול המקובל יחד עם טיפולי דיקור סיני (אקופונקטורה) באורך שלושים דקות כל אחד, למשך שישה ימים בשבוע. החוקרים בדקו וקבעו ערכים בתחילת המחקר, שבוע הראשון והשלישי שלו, ושוב שבעה שבועות לאחר סיומו.

הנושאים שנמדדו במחקר היו חסכים נוירולוגיים בקו ראשון, ואילו בקו שני נמדדו יכולת התפקוד המוטורי של הגפיים, תפקוד הבליעה והתפקוד הקוגניטיבי. כמו כן, נבדקה בטיחות הדיקור הסיני תוך כדי בדיקת תופעות הלוואי השליליות.

תוצאות המחקר בקרב הקבוצה שקיבלה טיפול משולב בדיקור סיני הציגה שיפור משמעותי בתפקודים נוירולוגיים, שיפור בתפקוד המוטורי של הגפיים התחתונות, שיפור בתפקודי הבליעה ובתפקוד הקוגניטיבי. לא נרשמו שיפורים בתפקוד המוטורי של הגפיים העליונות. לאחר שיכלול התפקוד המוטורי הכללי של הגפיים, לא נראה שיפור משמעותי.

נראה כי לשם היכולת התפקודית של הגפיים העליונות יש צורך במיומנויות מוטוריות עדינות, אשר תיאורטית דורשות רמה גבוהה יותר של שיקום מאשר זה הניתן על ידי דיקור סיני. נראה כי הדיקור הסיני כן הצליח לשפר כמה תופעות הקשורות לחסכים נוירולוגיים כמו יכולת הבליעה לדוגמא שהשתפרה באופן משמעותי בקרב קבוצה זו.

בהתבסס על ממצאיהם, קובעים החוקרים כי דיקור סיני יכול להיחשב טיפול רב השפעה בשיקום משבץ מוחי.

מקור

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?