דיקור סיניצמחי מרפא סיניים וכאב

הרפואה הסינית המסורתית (TCM) היא בת למעלה מאלפיים שנה – ובכדי להבינה טוב יותר, עלינו להבין כמה מינוחים בסיסיים. ראשית, עלינו לדעת כי היא בנויה בבסיסה מתאוריית היין והיאנג. מהם היין (yin) והיאנג (yang)? מהו צ’י (qi)? היאנג קשור לתפקודים הפיזיולוגיים בגוף (הכוח בגוף, תפקוד האיברים, תהליך הנשימה, חום הגוף) – ולעומתו, היין קשור לאנטומיה (למבנה) ולחומר בגוף (לדוגמא: דם, רקמות ונוזלי הגוף). פגיעה באיזון בין שני הגורמים הללו עשויה להוביל לירידה במצב בריאותי ואף לתחלואה. המונח צ׳י (Qi), מונח נפוץ, הוא למעשה אנרגיית החיים, או מה שגורם (מניע) לגופנו לתפקד. התקיימותו של הצ׳י הינו ההבדל בין גוף אדם חי וגוף אדם מת. במידה ונרצה להשוות לרפואה הקונבנציונלית, ניתן למעשה להקביל לתהליכים החשמליים והכימיים המתרחשים בגופנו. חומר נוסף עליו נדבר הוא הדם, שתפקידו להזין את האיברים והרקמות. אחד מתפקידי הצ׳י הוא להניע את הדם בגוף. הדם והצ׳י זורמים בצורה חופשית במסלולים קבועים בגוף הנקראים מרידיאנים. כל מרידיאן משויך לאיבר מסוים בגוף.

מהו הוא ׳כאב׳ על פי הרפואה הסינית?

הגדרת המושג “כאב” באמצעות הרפואה הסינית המסורתית היא די פשוטה וניתן להחשיבה כחוסר איזון בין צ׳י והדם, הגורם לחסימתם – ובכך לפגיעה בזרימתם החופשית בגוף ובכך גם לחוסר-איזון של יין ויאנג. בכתבים העתיקים כתוב: ״אם יש זרימה חלקה, אין כאב״. התקעות הצ׳י והדם נובעים משני מצבים: המצב הראשון הוא כי משהו המפריע, חוסם או פוגע בזרימה החופשית של הצ׳י והדם במרידיאנים ובכלי הדם. מצב זה נקרא ברפואה הסינית “מצב עודף”. לדוגמא נתאר מצב של סתימה, מים שאינם מצליחים להתנקז, עקב חסימה פיזית כלשהי לאורך הצינור. המצב השני נגרם בשל חוסר בצ׳י, אשר איננו מצליח לדחוף את הדם, או חוסר בדם שלא זורם בחופשיות בכלי הדם. מצב בו הזרימה שוב נפגעת, בשל חוסר יכולת תנועה נאותה. מצב זה נקרא ברפואה הסינית “מצב חוסר”. את המקרה הזה ניתן לתאר כמין ברז פתוח, אשר זרימת המים בו חלשה בשל חוסר במאגרי המים.

איך אם כך ניתן להגיע למצב של זרימה חופשית ותקינה של צ׳י ודם?

כל סוג של כאב נחשב ברפואה הסינית המסורתית כפגיעה בזרימתם החופשית של הצ׳י והדם. על המטפל לאבחן מהי הסיבה הגורמת לפגיעה זו – ולטפל בהתאם במצב, זאת, על ידי הנעה וחידוש הזרימה התקינה. הפרעות בזרימה יכולות להתרחש בכל חלק בגוף: באיברים הפנימיים, בשרירים, בראש, בגב, בגפיים, במפרקים ועוד. דוגמא נוספת למצב דומה: במקרה ואוכלים כמות גדולה מאוד, ייתכן כי האכילה היא אפילו יתר על המידה, הדבר גורם לבעיית עיכול המלווה בתחושת נפיחות, מלאות והתנפחות הבטן. הסימפטומים הללו הם סימן לחסימה בצ׳י של הקיבה. במצב כזה, הצ׳י של הקיבה לא יכול לנוע לו בחופשיות, בשל כמות המזון הגדולה התקועה בקיבה. דוגמא נוספת לכך תהיה כאשר נפצעים קלות ממשהו – ודם יוצא מכלי הדם. גם מצב זה נחשב ברפואה הסינית המסורתית כחסימה בזרימת הצ׳י והדם. בשתי הדוגמאות הללו, לא מדובר בסטגנציה משמעותית – ואנו נשוב לחוש טוב תוך זמן קצר, זאת כאשר הצ׳י והדם יחזרו לתפקד כראוי ולזרום בחופשיות. לסיכום, על פי הרפואה הסינית המסורתית, תחושת הכאב הנובעת מכל אחד מהגורמים שתוארו מעלה, תיחווה על ידינו באופן שונה. כאב הנובע מחסימה של צ׳י יהיה כאב נקודתי, אשר יכול לנוע באזורים לאורך הגוף. אותו סוג של כאב יוחמר במנוחה ויוקל בתחילת תנועה. כאב מחסימה של דם יאופיין ככאב בעל אופי ממוקד ודוקר, עם נטייה להחמרה בשעות הלילה, כאב שאף עשוי להעיר אדם משנתו. כאב הנובע ממצב עודף יהיה כאב חזק וממוקד ואילו כאב הנובע ממצב חוסר יהיה כאב יותר עמום ומתמשך

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?