דיקור סיני (אקופונקטורה) לשיפור איכות הזרע

הידעתם שכל אחד משישה זוגות חווים בעיתיות בכניסה להריון? נתון נוסף לגבי הסטטיסטיקה הזו הוא שכנראה שמדובר בהרבה יותר מכך בשל העובדה שנתון זה מתייחס רק לזוגות שהסכימו להודות בעובדה שהם נתקלו בבעיה בפוריות אשר מפריעה להם להכנס להריון. מחקרים שנעשו בנושא מראים כי כ-40% ממקרי אי הפריון קשורים לבעיות בפוריות אצל נשים, וכ-40% נוספים קשורים דווקא לבעיות פוריות אצל הגבר, ולעומתם, השאר, כ-20%, הם ממקור לא ידוע. אם גם אתם חווים בעיתיות בכניסה להריון, ישנה חשיבות רבה שיבצע בן הזוג בדיקת זרע כללית, בכדי לגלות ולהבין את הגורם לבעית הפוריות.

פגם בזרע עשוי להיות קשור לכמותו ו/או לאיכותו. בדיקת זרע פשוטה יכולה לאשר מהי הבעיה. בכדי לבצע בדיקת זרע, עליך לבקש מרופא המשפחה הפנייה לביצוע בדיקת זרע, במהלכה תתבקש למסור דגימת זרע במעבדה. קיימים לא מעט גברים החשים לחוצים או נבוכים בעת הגשת הדגימה, אך דעו שאין צורך בכך משום שניתן לאסוף את דגימת הזרע בבית ולהגיע עימה בתוך פרק זמן של עד שעה למעבדה הקרובה.

מהי בדיקת זרע?

בדיקת הזרע כוללת 3 מרכיבים עיקריים:

 1.  ספירת זרע – זהו החלק החשוב ביותר בבדיקה. כמה שיותר, יותר טוב.
 2.  תנועתיות הזרע – בדיקה זו באה לבדוק את אחוז הזרעונים הנעים לכיוון לפנים.
 3.  מורפולוגיית הזרע – בדיקה זו באה לבדוק את מבנה הזרע. טבעי לחלוטין שחלק מהזרע יהיה בעל מבנה בלתי תקין, ולכן, אין לדאוג שכן לא באמת ידוע עד כמה משפיע מבנה הזרע על הפוריות באופן כללי.

בהנחה והבדיקה נמצאה בלתי תקינה, יהיה עליך לחזור עליה שוב בטווח פרק זמן של חודש לפחות.

גבר בוגר מייצר כ-100 מיליון זרעונים ביום, וסך ייצור הזרע במהלך חייו – יותר מטריליון.

תהליך ייצור הזרע – מתאי אב ועד זרעונים בשלים – נמשך כ־70 יום. מכאן נובע שבדיקת זרע משקפת למעשה תהליכים שקרו מספר חודשים קודם לכן באשכים. נוזל הזרע כולל, פרט לזרעונים, גם הפרשות מבלוטות שדרכן עובר נוזל הזרע בדרכו החוצה. כמו, למשל, בלוטת הערמונית ואחרות.

כיצד דיקור סיני (אקופונקטורה) משפר את איכות הזרע?

מחקרים מוכיחים כי דיקור סיני מסייע ב:

 • הגדלת כמות ייצור זרע
 • שיפור באחוז הכולל של תאי הזרע התקינים
 • שיפור בתנועתיותו של הזרע
 • שיפור האיזון ההורמונלי בגוף הקשור לפוריות

מה תוכל לעשות אתה בכדי לסייע לבעיה שלך?

 • יש להמנע מחשיפה לטמפרטורה גבוהה – טמפרטורת הגוף שלנו היא 37 מעלות צלזיוס והטמפרטורה בה הזרע מתפקד בצורה האולטימטיבית הינה 32 מעלות. ולכן, כל פקטור המעלה את הטמפרטורה בשק האשכים למשך פרק זמן ממושך, ישפיע על הזרע. דוגמאות לכך: ג’קוזי, אמבטיות חמות, סאונה, מכנסיים ו/או תחתונים צמודים. לכל אחד מהדוגמאות הנ”ל יכולת “לבשל” את הזרע, ובכך לפגוע בו.
 • קיימות תרופות רבות שכדאי לשים אליהן לב – תרופות מרשם רבות פוגעות בפוריות הגבר. אנטיביוטיקות נפוצות כמו לדוגמא: פנצילין וטטרציקלין עשויות לפגוע באיכותו של הזרע. קבוצות נוספות של תרופות כדוגמאת הפניטואין (מדובר בתרופה נגד אפילפסיה), גלוקוקורטיקואידים (מדובר בהורמונים כמו קורטיזון) וסולפטיים (מדובר בתרופות לטיפול בדלקת ראומטית), עשויות להשפיע על תנועתיות הזרע לרעה. פרט לתרופות הללו קיימות תרופות אחרות, ללא מרשם רופא או סמים שלהם עשויה להיות השפעה לרעה על הזרע. דוגמא טובה לכך הם החומרים הכימיים שבמריחואנה, הקשורים מאוד לטסטוסטרון ועשויים לגרום לגוף לייצר פחות ממנו. בנוסף, לעתים נשארות שאריות מהמריחואנה אשר שוקעות באשכים ועשויות לגרום להפחתת הליבידו (החשק המיני), לפגיעה בזיקפה ולעיתים, אפילו לחרדת ביצוע (מדובר בחרדה הקשורה ליחסי מין). גם לעישון סיגריות יש השפעה שלילית על הזרע, אך להבדיל מצריכת המריחואנה, ברגע שמפסיקים לעשן ניתן לראות שיפור באיכות הזרע (תוך כמה חודשים). גם לסמים מסוגים אחרים, כגון: קוקאין, השפעות שליליות דומות על הזרע לאלו של המריחואנה.
 • יש לשים לב לתזונה שלך – אסטרוגן מהסביבה עלול לפגוע בתאי סרטולי, תאים אלה, אחראיים על ייצור הזרע. ניתן למצוא אסטרוגן מסוג זה במאכלים כמו עוף ובשר. בשר אורגני (בשר שאינו מכיל הורמונים) עדיין קשה יותר להשגה בארץ, וגם יקר מאוד, אך עם זאת, עשוי לסייע בהפחתת הסכנה לפגיעה בתאי הזרע.
 • גם הפלסטיק לכשעצמו עשוי לפלוט אסטרוגן. על כן, יש להימנע מלחמם פלסטיקים במיקרוגל או מלשתות מבקבוקי פלסטיק חמים או שמחשפו לחום (אלא אם צויין על גבי האריזה אחרת). יש להעדיף להשתמש בכוסות זכוכית. אם בכל זאת החלטתם לשתות מים מבקבוק מים מפלסטיק, נסו למנוע חשיפתו לחום ולשמש.

כולי תקווה שהמידע שהבאתי כאן יוכל לסייע לכם בכל הקשור להבנה ברורה יותר של גורמים הקשורים בפוריות הגבר. במידה ועדיין קיימות שאלות, אנא פנו אליי להבהרות

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?