מהי תסמונת המעי הרגיז?

הסימפטומים המלווים את תסמונת המעי הרגיז (IBS), כמו למשל כאבי בטן וגזים, עשויים להטיב באמצעות טיפול ברפואה סינית. הטיפול כולל מספר טכניקות טיפול כגון: דיקור סיני (אקופונקטורה) וצמחי מרפא סיניים.

תסמונת המעי הרגיז הוא שם כולל לתופעה המכילה מספר לא קטן של סימפטומים הקשורים לתחושת אי נעימות בבטן ושינויים בהרגלי היציאות. התופעה מאובחנת כאשר לא נמצאו מחלות רקע או כל סיבה אחרת הנראית לעין העשויים לגרום להתנהגות בלתי סדירה של המעי (מעי רגזן). מבחינה סטטיסטית, תסמונת המעי הרגיז מופיעה בכ-10%-20% מכלל האוכלוסיה אך עם זאת, רק כ-5% עד 7% ניגשים לקבלת טיפול ועל כן, מאובחנים כחולים בתסמונת.

לתסמונת המעי הרגיז צורות התבטאות שונות בין מטופל ומטופל ועשויות להופיע כעצירות, שילשול או שניהם. למעשה, ניתן לראות בקליניקה לעיתים קרובות מטופלים המתלוננים על שילשולים ועצירויות לסירוגין, זאת אומרת, פעם זה ופעם זה. יתר על הסימפטומים הללו, החולים בתסמונת עשויים לדווח על תחושת נפיחות או גזים לעתים קרובות.

כיצד תסמונת המעי הרגיז נתפסת בעיני הרפואה הסינית?

התאוריה של הרפואה הסינית רואה את האנרגיה של הטחול כאחראית על תפקודה התקין של מערכת העיכול. אדם הסובל מהתסמונת המעי הרגיז יראה תמיד סימפטומים הקשורים לחולשה אנרגתית של מערכת העיכול. ועל כן, חולשה בתפקוד האנרגתי של הטחול. הכבד הוא איבר נוסף אשר חוסר איזון אנרגתי בו קשור אף הוא לתסמונת. אם יופיעו שני מצבי חוסר האיזון המתוארים (חולשה באנרגיית הטחול וחסימה באנרגיית הכבד) תיווצר תופעה (סינדרום) הנקראת ברפואה הסינית ׳כבד פולש לטחול׳. על פי התפיסה של הרפואה הסינית, תופעה ז הינה הגורם העיקרי לתסמונת המעי הרגיז ועל כן, הטיפול ברפואה סינית יתמקד בה.

כיום, ידוע כי ישנו קשר ישיר בין רמות המתח היומיומי (סטרס) לבין בעיות במערכת העיכול ולהופעת תסמונת המעי הרגיז. ואכן, לרמות גבוהות של סטרס ישנה השפעה (על פי התפיסה של הרפואה הסינית) על הטחול ועל הכבד.

מהו הטיפול בדיקור סיני לתסמונת המעי הרגיז?

בטיפול ב׳תסמונת המעי הרגיז׳, הטיפול עשוי לכלול מספר טכניקות מהרפואה הסינית. זאת אומרת, הטיפול יהיה מורכב מסדרה של טיפולי אקופונקטורה (דיקור סיני) ובמקביל, עשוי לכלול נטילת פורמולה צמחית המבוססת על צמחי מרפא סיניים. בנוסף ניתנות המלצות לשינויים תזונתיים ושינויים באורח חיים. תדירות הטיפולים היא לרוב פעם בשבוע אך התדירות עשויה להשתנות בין מטופל למטופל.

מטרת הטיפול היא חיזוק האנרגיה של הטחול והנעת האנרגיה של הכבד. על ידי השגת האיזון האנרגטי בשני האיברים הללו, נראה שינויים ושיפורים ממשיים בסימפטומים של המחלה.

ולסיכום, איבחון וטיפול מדוייקים ונכונים המבוצעים בידי מטפל מוסמך, המשלבים מעבר לדיקור הסיני וצמחי מרפא סיניים, המלצות לשיפור בנושא הרגלי התזונה ואורח החיים, עשויים להועיל רבות בהפחתת הסימפטומים של המחלה ואף להביא להעלמותה לגמרי. גשו עוד היום למטפל מוסמך ברפואה סינית לצורך איבחון וטיפול מתאימים.

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?