מהו ריפלוקס?

תופעת הריפלוקס היא תופעה שכיחה מאוד בעולם של היום. הסטטיסטיקה מראה כי 60 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית יחוו את מחלת ההחזר הוושטי, או בשמו הלועזי, Gastroesophageal Reflux או GERD בשלב כלשהו בחייהם. נכון לעכשיו, ישנם כשבעה מיליון אנשים בארה”ב הסובלים מרפלוקס ברמה כזו או אחרת. ריפלוקס חומצי הוא צורתו החריפה של GERD, אך מצב זה עלול להפוך לכרוני וליצור בעיות גדולות הרבה יותר עבור המטופל. ריפלוקס חומצי יכול להשפיע על כל אחד, כולל תינוקות. מצב זה מתרחש כאשר השריר בסוף הוושט, הסוגר התחתון של הוושט (LES), אינו נסגר כראוי או אינו מספיק חזק. מצב שכזה מאפשר למיצי העיכול ותוכן הקיבה להצטבר בוושט. הרפואה המודרנית מטפלת בריפלוקס באמצעות תרופות כמו Omeprazole. עם זאת, שימוש ארוך טווח של תרופה זו יכולה להוביל לאי ספיקת כליות ובעיות נוספות.

החלופה הטבעית לאותן תרופות בעלות תופעות לוואי קשות היא הרפואה הסינית (TCM). הרפואה הסינית קיימת כבר כמעט 3000 שנים ויש לה הצלחה טובה מאוד בטיפול במצב רפואי זה. הרפואה הסינית עושה שימוש בכמה טכניקות טיפול כמו דיקור סיני (אקופונקטורה), צמחי מרפא סיניים במטרה לטפל בריפלוקס חומצי (acid reflux). על פי התיאוריית של הרפואה הסינית, תופעת הריפלוקס נגרמת בדרך כלל על ידי הפרעה רגשית ו/או צריכת מזונות לא מתאימים למטופל.

כיצד דיקור סיני (אקופונקטורה) מסייע בטיפול בריפלוקס?

דיקור סיני הוא שיטה רפואית העושה שימוש במחטים זעירות ודקיקות במטרה לעורר ולזרז את יכולת הגוף לרפא את עצמו. קיימות נקודות דיקור שעושות פלאים בטיפול בריפלוקס. אחת מהנקודות הללו נקראת בשם PC6. נקודה זו ממוקמת במרחק שני אגודלים מעל לקפל כף היד בחלקו התחתון של הזרוע, בין שני הגידים. PC6 משמשת לעתים קרובות להרגעת חרדה, הרגעת והשקטת אזור החזה והורדת צ׳י מורד (אנרגיה שזורמת בניגוד לכיוון שבה היא אמורה לזרום) או במילים אחרות, צ׳י מורד בושט. דיקור סיני הינו כלי טיפולי יעיל מאוד לטיפול בחרדות והשקטת הראש וככזה עשוי להפחית את תופעת הריפלוקס שמקורה ריגשי. כאשר הנפש רגועה, הקיבה תסתדר גם היא.

כיצד צמחי מרפא סיניים יכולים לסייע בטיפול בריפלוקס?

כלי טיפולי נוסף הינו צמחי המרפא הסיניים. שורש שוש (ליקריץ), הידוע גם בשם Gan Cao, הוא צמח מרפא סיני שיכול לסייע בטיפול בריפלוקס. Gan Cao הינו חלק בלתי נפרד מפורמולות צמחיות רבות ברפואה הסינית אך גם אם יצרך לבדו הוא יגרום להפרשת ריר שתסייע בהרגעת הושט. הריר מסייע לריפוי תאי רירית הוושט לאורך זמן. צמח נוסף שעשוי לסייע בטיפול בריפלוקס הוא תה ירוק. תה ירוק מגרה את סוגר הוושט העליון ומונע ממיצי הקיבה החומציים מלעלות חזרה אל הוושט.

ישנם פורמולות צמחים ספציפיות נוספות שניתן להשתמש בהן במטרה להילחם בתופעת הריפלוקס. אחת הפורמולות הנפוצות ביותר היא Liu Jun Zi Tang. צמחי המרפא המרכיבים את הפורמולה הזו מסייעים להרגעת הקיבה ולהיפטר מעודף לחות. אחד הדברים הנחמדים ברפואה הסינית הוא שהיא מותאמת אישית לצרכי המטופל. כלומר, מטפל מוסמך ברפואה סינית יוכל להתאים את הפרומולה המתאימה ביותר לאותו מטופל בהתאם למצבו הרפואי באותו רגע ולפי צרכיו.

אם אתם או מישהו שאתם מכירים סובל מריפלקס, שיקלו לתת צ׳אנס לרפואה הסינית. ישנם מטפלים מורשים רבים בכל רחבי הארץ, גשו עוד היום לאחד כזה באזור מגוריכם על מנת שיוכל לאבחן ולטפל בתופעת הריפלוקס שלכם ובכך, לשפר את איכות חייכם.

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?