האם דיקור סיני יכול להפחית ולטפל בצרבות ובריפלוקס?

הידעתם שדיקור סיני יכול לעזור במספר בעיות עיכול? כן זה נכון!

תופעת ריפלוקס קיבה-וושטי (GERD) מתרחשת כאשר חומצת הקיבה זורמת לעתים קרובות חזרה אל הוושט – הצינור המחבר את הפה והקיבה.

אם אתם סובלים מזה, או שאי פעם סבלתם מזה, אולי הייתם מתוסכלים מהעובדה שלפעמים שאין סיבות ידועות והטיפולים היחידים הידועים הם תרופות או התאמות תזונתיות.

האם לא יהיה נחמד לדעת מה גורם לזה מלכתחילה, כדי שתוכלו להתחיל לטפל ולרפא את הסיבה מהשורש?

הרפואה הסינית טוענת כבר אלפי שנים שהמקור לביטויים פיזיים רבים הוא חוסר איזון של ה-Qi (האנרגיה) שלנו. הטיפול בדלקת בוושט (Reflux esophagitis) קשור ברפואה הסינית בשינוי, הירמון ושיקום התנועה התקינה של צ’י הקיבה כדי למנוע ממנו “להתמרד” ולעלות כלפי מעלה. הטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) ו/או צמחי מרפא סיניים מתמקד בשיקום התפקוד התקין של סוגר הוושט התחתון (LES), הגברת תנועתיות הקיבה ושיפור ריקון הקיבה.

מה הסיבה להופעת צרבת או ריפלוקס?

 צ’י הקיבה בדרך כלל מתמרד (עולה מעלה בניגוד לכיוונו הטבעי שאמור לרדת מטה) בגלל:

1. אכילה בחיפזון

2. אכילה בזמן בו אנו שרויים בסטרס או כועסים

3. אכילה בשעות מאוחרות בלילה

4. אכילה תוך כדי הליכה או עמידה, שוב ושוב ולאורך זמן

5. חרדה

6. שתיית מים מרובה בזמן הארוחה או זמן קצר לאחר סיומה, דבר הגורם לדילול אנזימי העיכול, דבר המקשה מאוד על העיכול.

אם נסתכל ונבחן לעומק את אורח החיים הנפוץ ביותר שגורם או מחמיר את הריפלוקס, או המחמיר את הצ׳י המורד כלפי מעלה של צ’י קיבה, נוכל לראות שאם נעשה את ההיפך, נוכל בקלות להועיל ולהטיב עם התופעה. בנוסף, גורמים נוספים שעשויים להטיב עם תופעת הריפלוקס הם שיטות הרגעה כמו מדיטציה, הליכה או טיול בטבע, וכמובן טיפולים בדיקור סיני. מכיוון שבעוד ששינוי ההרגלים שלנו יעזור למנוע את חזרת הריפלוקס, ריפוי הבעיה והפחתת הנזק שנגרם על ידה הוא הצד החזק של הרפואה הסינית.

טיפ מהיר לבית: משהו מאוד פשוט שאתם יכולים לעשות בבית על מנת לעזור לעצמכם הוא לאחר כל ארוחה, ללטף את קו האמצע של הבטן בכיוון מטה, מהחלק התחתון של כלוב הצלעות לחלק העליון של הטבור למשך כשתי דקות בעדינות. שימו לב שלא לטפף בתנועה עולה אלא יורדת בלבד. ליטוף זה יסייע לתנועת הצ’י לנוע מטה במקום להתמרד ולעלות כלפי מעלה.

והנה עוד כמה חדשות טובות: במחקר שפורסם בשנת 2018 ובדק טיפולים בדיקור סיני במשך תקופה של 6 שבועות מול טיפול תרופתי יומי לטיפול ב-GERD (ריפלוקס). תוצאות המחקר הראו כי הקבוצה שקיבלה דיקור סיני הראתה שיפור ניכר יותר בתסמינים לעומת קבוצת הביקורת שקיבלה טיפול תרופתי בלבד. בקרב הקבוצה שקיבלה רק דיקור סיני הופיעו הרבה פחות תופעות לוואי (כמעט אף אחת) בהשוואה לקבוצת הביקורת שנטלה טיפול תרופתי בלבד.

מסקנת המחקר – בהשוואה לטיפול PPI או פרוקינטיקה בלבד, טיפול בדיקור סיני בלבד מביא לשיפור טוב יותר ואפקטיבי יותר בתופעות הקליניות של המטופלים, הכולל הקלה בסימפטומים והפחתת שיעור הישנות ותופעות הלוואי בטיפול בריפלוקס. כך, דרך אגב, מראה גם הניסיון הקליני שלי. 

אז אם אתם, או מישהו שאתם מכירים סובל מתופעת הקיפלוקס, אולי יש תקווה באופק! התקשר אליי בכדי לדעת אם אוכל לסייע..

מָקוֹר:

Xiao J, Yang Y, Zhu Y, et al. Efficacy and Safety of Traditional Chinese Medicine on Nonerosive Reflux Disease: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Evid Based Complement Alternat Med. 2018;2018:1505394. Published 2018 May 24. doi:10.1155/2018/1505394

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?