אהבת לקרוא את המידע בעמוד זה? מעוניין/ת לקבל טיפים ומידע ממני על בסיס קבוע? השאר/י פרטיך

טלפון

052-2730115

דוא"ל

ronenrosen@gmail.com

עקוב אחרי במדיה החברתית

  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook App Icon

קבלת קהל 

תל אביב

רחוב דרויאנוב 5, קומה 12
חניון צמוד- חניון הכיכר -

(רחוב לוריא 8)

רונן רוזנבלט ניר © 2014

 

דיקור סיני לטיפול בתסמיני דלקת בגיד - Tendonitis

גיד הינו רקמה המחברת בין שריר ועצם, וטנדניטיס הוא מצב של דלקת בגיד המלווה בכאב. בהרבה מאוד מקרים, מלווה הטנדניטיס בדלקת נוספת של הנוזל הסנוביאלי המצוי סביב הגיד. מצב דלקתי זה נקרא טנוסינוביטיס.

הדלקות הללו מתאפיינות לרוב בתופעות כאב ורגישות באזור המפרק (בעיקר בעקבות תנועת המפרק) ועלולות אף להיות מלוות בנפיחות אזורית, ובמקרים קשים יותר, גם בתחושת נימלול. כל אלה (הכאב והקשיון המפרקי) עלולים להביא להגבלה בתנועה באזור בו מעורב המפרק המודלק. המפרקים השכיחים ביותר לבעיה זו הינם: כתף - כתפיים, מרפק (מרפק טניס - Tennis Elbow), מפרק כף היד, עקב (Achilles tendonitis).

לא תמיד ידוע מהו הגורם המדוייק להופעת הדלקת, אך עם זאת ידוע כי מצבים כמו חבלה חוזרת ופעילות מאומצת בהחלט עשויים לגרום לה. כך לדוגמא, פעילות גופנית לא סדירה או מאומצת מידי, שלא נעשה חימום כראוי בתחילתה, עשויה להוביל להופעת הדלקת בגיד. כזו היא ״תסמונת לוחמי הסוף שבוע״ המתאפיינת בביצוע אימון אחד ארוך או שניים במהלך סוף השבוע, במהלכם מנסה המתעמל להגיע לסך כמות הדקות השבועית המומלצת לפעילות גופנית אירובית.

פציעת נקע חוזרת ביד היא אולי הגורם השכיח ביותר להופעת הטנדיניטיס אצל אנשי מקצוע כמו: מוזיקאים, מעצבי שיער וספרים, מכונאי רכב ועוד. בנוסף, אלה מאיתנו העובדים שעות ארוכות ללא הפסקה בהקלדה מול מחשב, עלולים אף הם לסבול מן הדלקת, זאת בשל שימוש יתר במפרק. 

 

על פי הרפואה הסינית (הכוללת את טכניקות הטיפול כמו דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים ועוד), הפעילות המאומצת ועומס היתר עלולים להביא למצב של חסימת צ׳י (אנרגיה) ודם לאורך המרידיאנים (מסלולי האנרגיה בגוף). לפיכך, במהלך הטיפול בדיקור סיני תוחדרנה מחטים דקיקות לאזור הסמוך לאזור הכאב, כמו גם לאזורים מרוחקים יותר בגוף, על מנת לסייע בהגברת הסירקולציה של צ׳י ודם לאזור הפגוע.

צמחי מרפא סיניים עשויים להביא להפחתה בתהליך הדלקת הרקמות הרכות, ובה בעת

יחזקו את הגיד. אך עם זאת, לרוב, הטיפול בדיקור סיני יספיק לטיפול בבעיה. 

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, אחד מתפקידיו האנרגטיים של הכבד הוא לשלוט ולהזין את הגידים והרצועות בגוף, ולפיכך תפקוד תקין שלו יתבטא בתנועתיות טובה וחלקה. הטיפול בדיקור סיני וצמחי מרפא סיניים יכלול טיפול באספקט הזה של הכבד.  

 

אנשים הסובלים מדלקת קשה בגיד (טנדיניטיס קשה) עלולים להידרש (לפחות לזמן מסויים) להפסיק או לפחות, להפחית משמעותית את אותה התנועה הגורמת להחמרת הכאב אצלם. שתי טכניקות הטיפול, דיקור וצמחי מרפא, נמצאו יעילות ביותר בטיפול בטנדיניטיס, והובילו לתוצאות נהדרות, הן במצבים כרוניים והן במצבים אקוטיים. 

מצבים אקוטיים עשויים לחלוף לאחר מספר מצומצם של טיפולים. עם זאת, מטופלים רבים מגיעים עם מצב כרוני, שהטיפול בו, מוצלח ככל שיהיה, עשוי להתארך יותר, כלומר, עשוי להגיע לסדרה בת עשרה טיפולים.

כמעט בכל המקרים ניתן לחוש בהטבה עוד במהלך הטיפול הראשון.

דלקת בגיד נחשבת לאחד המכאובים השכיחים ביותר, בייחוד ככל שמתבגרים בגיל, אך אין זה אומר שיש להיכנע לכאב. אפשר בהחלט להעלימו או להביא להפחתתו משמעותית. 

כמו במקרים רבים אחרים, בכדי להימנע מהופעת הדלקת, עלינו להקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית.

דיקור סיני המבוצע על בסיס מניעתי עשוי אף הוא למנוע את הופעת הדלקת והתפתחותה מלכתחילה, כמו גם למנוע את הישנותה אצל אלה שכבר סבלו ממנה.

לקריאה נוספת בנושא, לחצו על טיפול בכאב

חזרה לעמוד הבית 

דלקת בגיד