מחקר משנת 2018 שפורסם בכתב העת World Journal of Acupuncture and Moxibustion בדק את ההשפעה של טיפולי דיקור סיני (אקופונקטורה) על חולי סרטן פי הטבעת שחוו תסמונת יד רגל שנגרמה כתוצאה מטיפולים כימותרפיים שקיבלו. תסמונת יד-רגל היא תופעת לוואי ידועה של כימותרפיה המאופיינת באודם, נפיחות, עקצוצים, חוסר תחושה, גרד וכאב בכפות הידיים וכפות הרגליים.

כיצד דיקור סיני (אקופונקטורה) מסייע למטופלים אונקולוגיים?

החוקרים מצאו כי האקופונקטורה (דיקור סיני) הפחיתה בצורה משמעותית את כל התסמינים הקשורים לתסמונת יד-רגל. כ-17 אחוז מהחולים נרפאו באופן מוחלט ואילו אצל 70% אחרים, הטיפולים היו יעילים באופן משמעותי.
לשם עריכת המחקר, גייסו החוקרים ממכון סרטן צ‘ונגצ’ינג כ-60 חולים עם סרטן פי הטבעת שעברו טיפולי כימותרפיה. מחצית מהמטופלים קיבלו דיקור סיני והחצי השני טופל באמצעות נטילת ויטמיני B6. תסמונת יד-רגל שלהם נמדדה באמצעות שני סולמות בינלאומיים מוכרים המעידים על חומרת הסימפטומים והמוגבלות הגופנית.
החולים בקבוצת הדיקור הסיני קיבלו טיפולים של 30 דקות בכל יום במשך שבועיים. החולים בקבוצת הויטמינים מסוג B6 נטלו את התוסף מדי יום במשך שבועיים.

מהי תסמונת יד-רגל בעיניי הרפואה הסינית?

על פי הרפואה הסינית, תסמונת היד-רגל מצביעה על ליקוי ברמת הצ’י (אנרגיה) ומחזור הדם, מחסור בצ’י ובדם או לחות המובילים לחסימה של צ’י המפריעה להזנת העור ולשרירים, וגורמת לחוסר תחושה וכאבים. טיפולי הדיקור הסיני כוונו לחיזוק תנועתיות מחזור הדם והצ’י ולהסרת החסימה.

לאחר הטיפולים, המטופלים בשתי הקבוצות הראו שיפור, אך התסמינים והמוגבלות הגופנית אצל החולים בקבוצת הדיקור הסיני פחתו משמעותית בהשוואה לחולים מקבוצת הוויטמינים מסוג B6. בהתבסס על ניתוח התוצאות, בקבוצת הדיקור הסיני, הטיפולים ריפאו לחלוטין חמישה מטופלים והיו יעילים ל-16 חולים אחרים, כלומר מדד הסימפטומים שלהם הורד למספר הנמוך ביותר האפשרי בסקאלה וציון היכולת הגופנית שלהם עלה לבין 80 ל- 89 מתוך מתוך 100 נקודות אפשריות. הטיפולים היו יעילים עבור 70 אחוז מהמטופלים לעומת 36 אחוז מהמטופלים בקבוצת הויטמינים B6.

הדו”ח מסכם כי “התוצאות מראות שמודל אינטגרטיבי לטיפול בחולים המשתמש בדיקור סיני כטכניקת טיפול מייצר תופעות לוואי פחותות משמעותיות הקשורות לכימותרפיה“.

מחקרים מראים בעקביות כי דיקור סיני יעיל בהגברה ושיפור זרימת הדם בגוף, וגורם לכך שחומרי הזנה יגיעו לתאים, שרירים או רקמות שנפגעו.

 

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?