כיצד דיקור סיני מטפל בפציעות ספורט ומשפר ביצועים ספורטיביים?

האקופונקטורה (דיקור סיני), מסייעת מאוד לעוסקים בפעילות ספורטיבית. בין אם לספורטאים העוסקים מקצועיים, תחרותים, ובין אם הרמת משקולות כתחביב.מדובר גם בכל הספקטרום של ענפי הספורט. מפעילות גופנית אירובית (ריצה לדוגמא) וכלה בפעילות גופנית אנאירובית (הרמת משקולות לדוגמא). האקופונקטורה (דיקור סיני) היא שיטת טיפול עתיקה מהרפואה הסינית. מטרתה באופן כללי היא הזנה ואיזון האנרגיה בגוף.

לאיזה ספורטאים דיקור סיני יכול לסייע?

הדיקור הסיני (אקופונקטורה) עשוי לסייע לכל סוגי הספורטאים. בין אם למרימי המשקולות או לאלה העוסקים בספורט תחרותי, ספורט אירובי, אומנויות לחימה, אימוני חוץ, או כל ספורט אחר הדורש מאמץ פיזי, וזאת בשל העובדה שהוא מעצים ומשפר ביצועים ספורטיביים ונותן לספורטאי יתרון תחרותי.

תחרות אינה עוסקת רק בכח או במאמץ גופני, היא קשורה גם לביטחון העצמי (אספקט פסיכולוגי) שמשפיע במידה רבה על יכולות הביצוע. הדיקור הסיני מסוגל לשפר את היכולות להשאר מפוקס, ברמת חרדה פחותה, ולאפשר מעבר קל של כל מחסום פסיכולוגי העומד בדרך.

מהם יתרונות הדיקור הסיני?

  • הדיקור הסיני מסייע לגוף לרפא את עצמו מפציעה באופן מהיר יותר ו׳שלם׳ יותר, תוך כדי הפחתת רמת הכאב. פציעת ספורט עשויה לקרות לכל אדם המבצע פעילות גופנית, אם כפציעה אקוטית או כרונית לאורך זמן. פציעות הספורט עלולות לכלול: שברים, מתיחות שריר או רצועה, פציעה בגידים ומפרקים. האזורים החשופים יותר לפגיעה כתוצאה מפעילות ספורטיבית כוללים את הצוואר, הגב, הכתפיים, המרפק, הברכיים והרגליים. דלקת במפרק, לדוגמא, היא מצב כרוני שעשוי לנבוע מפציעת ספורט הקיימת לאורך זמן.
  • לעומת הטיפול במסאג׳ שמרפה את השרירים והגידים, הדיקור הסיני תומך ומסייע לגוף כולו לרפא את עצמו. הדיקור מפחית כאמור את רמת הכאב ומאיץ את תהליך הריפוי. כל זאת במקביל לחיזוקו של הגוף, הפחתת נפיחויות, דלקות והתכווצויות. ניתן לצפות גם לשיפור בזרימת אספקת הדם, גירוי ושחרור אנדורפינים, הורמונים ושאר חומרים נוגדי דלקת בגוף.
  • הדיקור הסיני משפר את ביצועי הספורטאי על ידי ניקוי איברי הגוף. אחת הפעולות החשובות ביותר של הדיקור הסיני היא שחרור וטיהור האיברים מרעלנים בלתי נחוצים, מלחץ וסטרס. צ’י (QI), אנרגית החיים, אשר נעה ומגיעה לכל תא ותא בגוף, לכל רקמה, שריר ואיבר (זאת באמצעות מסלולי האנרגיה, הרי הם המרידיאנים), עשויה להתקע בשל מצבים כאלה ואחרים, מה שעלול להוביל לחולי על פי הרפואה הסינית (שכן, כשהצ’י זורם בחופשיות, מתקיים איזון בגוף והוא נשאר בריא, אך כשנוצרת חסימה, אותו איזון מתערער, ומתחיל תהלך של חולי ו/או כאב). הדיקור הסיני (אקופונקטורה) יודע כיצד להניע את אותה אנרגיה תקועה ובכך מסייע לגוף להגיע לאיזון אנרגטי מחדש.
  • דרך נוספת לטיפול באמצעות הרפואה הסינית היא נטילת צמחי מרפא סיניים שנמצאים בשימוש רחב בין המטפלים המוסמכים בארץ לטיפול ברפואה סינית. מדובר במרקחת טבעית, להבדיל מאותן תרופות נוגדי דלקת או סטרואידים שלא פעם חלוקות הדיעות עליהן. צמחי מרפא המשולבים בטיפול דיקור מסייעים להחלמה מהירה וטובה יותר של הגוף. זאת תוך כדי שיפור רמות הכוח והאנרגיה ושיפור החוזק החיסוני.

עקרונות האקופונקטורה (דיקור סיני)

הטיפול בדיקור סיני מותאם אישית לכל מטופל ומטופל על פי תלונותיו ומצבו הבריאותי והאנרגטי באופן כללי. חלקו הראשון של המפגש הראשון מורכב מתשאול בו שואל המטפל שאלות לגבי מצב הבריאות הכללי וההיסטוריה הרפואית של המטופל, ולאחריו יוכל המטפל לדעת ולאבחן מהן הפאתולוגיות החבויות בגוף המטופל (על פי הפילוסופיה של הרפואה הסינית כמובן). בהתאם לאותה אבחנה, יוכל המטפל להסביר כיצד הדיקור הסיני יכול לעזור ולסייע לצרכים הבריאותיים של המטופל, כמו גם להמליץ על תוכנית הטיפול המתאימה (מספר הטיפולים ותדירותם). הדיקור הסיני אינו כואב כלל, אם כי ישנן נקודות שתהיה בהן תחושה לא מוכרת, כמו לחץ, דיגדוג, חום וכדומה אך ללא כאב.

לסיכום, ברור לי לחלוטין, לאור הנסיון הקליני שלי, שהדיקור הסיני מסוגל לשפר את הביצועים של הספורטאי, לשפר את תחושת הביטחון שלו, לנקות את גופו ואיבריו מרעלים, להרגיע לחצים, חרדה וסטרס. לפיכך, כשם שבזמן שאתה מתאמן בחדר הכושר או מתכונן למרתון, אתה וודאי שותה הרבה מים ודואג לבצע מתיחות, כדאי שתשקול להכניס את הדיקור הסיני כחלק ממשטר הבריאות שלך.

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?