מהו סרטן וכיצד דיקור סיני יכול לתמוך בחולים בו?

מי מאיתנו אינו מפחד מהרגע הזה בו המילה הנוראית הזו תכנס לחיים שלנו, בהקשרה הרפואי כמובן. האם יש לדיקור סיני (אקופונקטורה) מה להציע כשזה יקרה חלילה, ועד כמה היא תוכל לעזור?

בואו נבין ראשית (בקצרה) מהי מחלת הסרטן. גופנו ורקמותיו בנויים מאבני בניין קטנים הנקראים -״תאים״. למרות שהתאים בחלקי גופנו השונים עשויים לתפקד ולהראות שונה, מרביתם מתחדשים באופן זהה, זאת אומרת, על ידי חלוקה של התאים הפועלת באופן מבוקר ומסודר. אם תהליך ההתחלקות יוצא משליטה (תהיה הסיבה אשר תהיה), התאים ימשיכו להתחלק בצורה בלתי מבוקרת, ויהפכו ל״תאים סרטניים״.

כששם המחלה ‘סרטן’ נשמע, עלינו לדעת ולהבין כי אין מדובר במחלה יחידה ובודדת, אלא על קבוצת מחלות המונה למעלה ממאה סוגים שונים של סרטן. ההבדל העיקרי בין סוגי הסרטן תלוי באיבר בו הוא מתפתח.

מפחידים הם נתוני שכיחות הסרטן הממוצעים על פי נתוני משרד הבריאות לשנת 2008. מנתונים אלה ניתן לראות כ-40% מקרב הגברים יחלו בסרטן במהלך חייהם (משמעות הדבר הוא כי גבר אחד מכל מ-2.5 גברים, יחלה בסרטן כזה או אחר ויאלץ להתמודד איתו בזמן כלשהו במהלך שנות חייו). נתוני משרד הבריאות לגבי נשים הם כי כ-35% מכלל הנשים יחלו בסרטן במהלך שנות חייהן (משמע כי אישה אחת מכל שלוש נשים, תחלה בסרטן כזה או אחר ותאלץ להתמודד עימו בזמן כלשהו במהלך שנות חייה).

המדע העוסק בחקר הסרטן מתפתח במהירות

הבשורה החיובית לאחר קריאת הנתונים הקשים הללו, היא כי המדע העוסק בחקר הסרטן הולך ומתפתח לו במהירות וכי בחלוף השנים נמצאו תרופות ובדיקות חדשות שמטרתן היא לזהות ולטפל בסרטן עוד בשלביו ההתחלתיים. עם זאת, יש לציין, למרבה הצער, כי הטיפולים הללו מלווים ברוב המקרים בתופעות לוואי לא פשוטות אשר מקשות עוד יותר על תפקודם היום יומי של אותם חולים. דוגמא לתופעות הלוואי האלה היא: בחילות, הקאות, כאב, דיכאון, חרדה, שילשול, עייפות ועוד.

״רפואה משלימה״ הינה מונח נפוץ מאוד כיום והכוונה בה היא לקבוצת טכניקות טיפוליות שלא לוקחות חלק ברפואה הקונבנציונלית (הרפואה המודרנית או הרפואה המערבית). הטכניקות של הרפואה המשלימה השייכות לרפואה הסינית הן: אקופונקטורה (דיקור סיני), צמחי מרפא סיניים, טווינא וכו׳. מטרת הרפואה המשלימה היא לתת טיפול ״משלים״ לטיפול המודרני והמקובל של הרפואה המערבית. קיים כיום מונח חדש ברפואה והוא – ״רפואה אינטגרטיבית״. יחידות לרפואה אינטגרטיבית ניתן למצוא כיום כמעט בכל בית חולים בארץ המכבד את עצמו וכך גם בשאר מדינות המערב.

המחקר קבע: רפואה סינית עשוי הלשפר את איכות החיים של המטופלים האונקולוגים

במחצית הראשונה של 2016 התפרסם מחקר בתחום הסרטן והרפואה הסינית בכתב העת ״Oncotarget״. מסקנותיו היו כי הרפואה הסינית עשויה לשפר את איכות חייהם של חולי הסרטן. סוג המחקר הוא מטאנליזה, משמע, מחקר שבו שולבו ונותחו תוצאותיהם של מחקרים אחרים שבוצעו קודם לכן. המחקר הכיל כ-6,806 מקרים של חולים שאובחנו כחולים בסרטן אשר שולבו ונותחו. שולבו נתוניהם של כשישים ושבעה מחקרים שונים בסך הכל. כל המחקרים התבצעו בין השנים 2000-2013. חלק מהמחקרים (כ-51) ששולבו במחקר הכולל עסקו בנושאים מגוונים כגון: טכניקות הרפייה, טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT), טיפול באמצעות מוסיקה דמיון מודרך וכו׳. החלק שעסק ברפואה הסינית הוא כ-16 מחקרים נוספים מסך המחקרים וכללו את הטכניקות אקופונקטורה (דיקור סיני), צמחי מרפא וטווינא שהיא סוג של מסאג’ סיני.

כל המחקרים חולקו לעשר קטגוריות על פי הסיווג הבינלאומי למחלות (ICD). שלושת סוגי הסרטן הנפוצים ביותר היו: סרטן במערכת העיכול, סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן ריאות ומערכת הנשימה.

המדדים האובייקטיבים שנמדדו, נמדדו על פי סרגלים בינלאומיים. המדדים היו: דיכאון, איכות חיים, עייפות ואיכות שינה, רמת כאב, שילשול, פעילות מערכת העיכול וזמן החלמה מניתוח.

המחקר הראה כי טכניקות רבות מהרפואה המשלימה עשויות להביא לשיפור באיכות החיים של חולי הסרטן, אך יחד עם זאת, ניכרו טכניקות אשר בלטו במיוחד. טכניקות הללו היו הטכניקות הלקוחות מין הרפואה הסינית. הייחוד של הרפואה הסינית היה בהשגת שיפורים משמעותיים וחסרי תקדים שהיו קשורים ל: איכות החיים באופן כללי (על-פי סרגל המדד), בהפחתת רמת העייפות, בהפחתת רמת הכאב, הפחתה בשילשול, בהפחתת רמת הדיכאון, בשיפור באיכות השינה, בשיפור תפקוד מערכת העיכול וקיצור זמני ההחלמה לאחר הניתוח.

הרפואה הסינית מכירה את מחלת הסרטן כבר בשנת 1600 לפני הספירה, עוד הרבה לפני שהופיעה הרפואה המערבית. נמצא פירוט נרחב ומגוון של סוגי הסרטן בכתבים שנכתבו עוד בשנת 200 שנה לפני הספירה.

מהו כולל הטיפול ברפואה סינית לחולי סרטן?

הטיפול באמצעות הרפואה הסינית לחולי סרטן כולל סדרת טיפולים בדיקור סיני (אקופונקטורה) וצמחי מרפא סיניים. במהלך הטיפול בדיקור הסיני מוחדרות מחטים דקיקות לגוף בנקודות מפתח. הדיקור הסיני איננו כואב כלל אך עדיין לעיתים עשויה להיות מורגשת תחושת לחץ קלה באיזור, גרד או חום, אך לא יותר מכך. כאמור, בנוסף לאקופונקטורה (דיקור סיני), הטיפול יכלול את נטילתה על בסיס יום יומי של פורמולה צמחים סיניים. הפורמולה מורכבת ממספר צמחים העובדים יחדיו בסינרגיה ומטרתם המשותפת היא לחזק את הפעולה של הדיקור הסיני ולזרז את ההטבה בסימפטומים. אחד הצמחים העיקריים הנמצאים בשימוש בטיפול במקרים אונקולוגיים הוא צמח האסטרגולוס (Huang Qi). במהלך השנים תועד הצמח כמעודד את ייצורן של כדוריות הדם הלבנות, וכך תורם לחיזוק מערכת החיסון, נושא כל כך חשוב וחיוני בטיפול נגד הסרטן. צמחים אחרים מהרפואה הסינית נמצאו במהלך השנים כמכילים בתוכם חומרים שונים הפועלים כנגד התאים הסרטניים. חלקם אף משמש כיום לתרופות חדשות נגד מחלת הסרטן. צמח הפוריה (Fu Ling) הוא דוגמא נהדרת. מחקרים שהתבצעו עליו הראו כי הוא קשור לגרימת מותם של תאי סרטן. להבדיל מהכימותרפיה, צמח זה, כמו שאר הצמחים הניתנים לטיפול בחולים אונקולוגיים, אינו פוגע בתאים התקינים וניתן לצרוך אותו לתקופות ארוכות במטרה למנוע את חזרת המחלה, זאת כמובן, לאחר שטופלה באמצעות הגישות הקונבנציונלית.

לסיכום, נראה כי יחלפו עוד שנים רבות עד שלמדע תהיה היכולת לנטרל את הסרטן, אך עם זאת, נראה כי בכל יום שחולף עושה הרפואה צעד קטן נוסף בכיוון, זאת בזמן שמתגלות עוד ועוד תרופות במטרה להילחם במחלה הארורה הזו. חשוב לקחת לתשומת הלב כי קיימת דרך אחרת ואין צורך לסבול מתופעות הלוואי של התרופות הללו. אותה דרך משלימה, יכולה לסייע לאותם אנשים שחלו בסרטן ואיכות חייהם נפגעה כתוצאה מהטיפול. פניה למטפל מוסמך ברפואה סינית עשויה להיות צעד ראשון בדרך לחזרה לחיים ולשפר את איכותם.

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?