חריקת שיניים היא מצב המתבטא בדחיסת השיניים (סגירה בכח) או בנקישתן, אם במודע במהלך היום, או שלא במודע, במהלך השינה בלילה. מצב זה נקרא בשפה המקצועית ״ברוקסיזם״ (Bruxism). במקרה והתופעה חמורה, היא עלולה להוות גורם לבעיות בריאותיות נוספות כגון: כאבי ראש, כאב ונזק ללסת, או נזק לשיניים.

חריקת שיניים (ברוקסיזם) קשורה לא פעם למצבים כמו סטרס, חרדה או דפוסי התנהגות אחרים

חריקת השיניים גורמת עם הזמן לשחיקת השיניים (עד שהופכות שטוחות ורגישות), ויש להניח שיתלוו אליה תופעות נוספות כגון תחושת לחץ או כאב בלסת, כאבי אוזניים בשל הלחץ בלסת, הפרעות בשינה, כאבי ראש, ולחץ באזור השכמות והכתפיים. הרפואה המערבית טרם הצליחה להבין מדוע נוצרת התופעה, אך עם זאת, במידה והיא מופיעה אצל מבוגרים, לא פעם היא מקושרת למצבים התנהגותיים כמו מתח וסטרס, חרדה, כעס גלוי או מודחק, תסכול, או דפוסים אגרסיביים או היפראקטיביים. במקרים מסויימים, חריקת השיניים עלולה לנבוע ממחלה אחרת כמו למשל פרקינסון. חריקת שיניים אצל ילדים תנבע בדרך-כלל מהתפתחות וגדילת השיניים והלסת, והיא נוטה להיעלם עם ההתבגרות.
הרפואה הקונבציונלית איננה מציעה כיום סיוע רב בפתרון הבעיה, פרט לסד לילה שמטרתו להגן על השיניים במהלך השינה, אך מבלי שיסייע בהפסקת הנקישה עצמה. נראה כי הפתרון הטוב ביותר הינו שינויים באורח חיים, הכוללים שינויים התנהגותיים כמו הפחתת רמת הסטרס או תרגול כישורי ההתמודדות מולו באמצעות תרגילי הרפייה או פעילות גופנית.

כיצד דיקור סיני (אקופונקטורה) מסייע בטיפול בחריקת שיניים (ברוקסיזם)?

הרפואה הסינית מאמינה כי ניתן לטפל בחריקת השיניים ביעילות רבה. היא גורסת כי עלולים להיות חמישה מצבים (תבניות) הגורמים לתופעה, ומתוכם ארבעה קשורים למצבי ׳עודף׳ אנרגטי בהם פועלים איבר אחד או יותר בקצב מהיר מידי או במידה עודפת. לרוב יהיה מדובר בלב, בכבד או בקיבה. מצבים אלה של חריקת שיניים הקשורים ב׳עודף׳ נאבחן לרוב אצל אנשים הסובלים מחרדה, סטרס, לחץ, תסכול, תחרותיות או היפראקטיביות, וזאת משום שתפקוד האיברים ב’עודף’ מוביל לחוסר איזון בין גוף ונפש, ומתאפיין בחוסר שקט וסערות פנימיות.
המצב האחרון הקשור בחריקת שיניים, על פי הרפואה הסינית, הוא חוסר באנרגיית צ׳י ודם. מצב זה ילווה לרוב בסימפטומים כמו חיוורון, סחרחורות, דפיקות לב, שפתיים וציפורניים חיוורות, ובעיות בהירדמות. ההבדל המשמעותי בין מצב זה והמצבים שהזכרתי קודם לכן הוא בעוצמת חריקת השיניים, כאשר בזה האחרון אנו נצפה לראות חריקת שיניים קלה יותר.

הטיפול בחריקת שיניים בדיקור סיני (אקופונקטורה) ישאף לתקן את אותם חמשת המצבים (תבניות) של עודף או חוסר באיברים. הוא מתבצע באמצעות בחירת נקודות דיקור סיני הממוקמות על מסלול האנרגיה (המרידיאן) המקושר לאותו איבר הסובל מחוסר איזון. למרות המחשבה המקובלת, חשוב להדגיש כי אין צורך בדיקור בנקודות על גבי הפנים במטרה להפחית את חריקת השיניים. נקודות הדיקור עשויות להיות על כל אחת מארבעת הגפיים, או בכל אזור אחר בגוף המשוייך על פי התפיסה הסינית לאיבר הסובל מחוסר איזון אנרגטי.

המפתח להצלחה בטיפול ברפואה סינית הוא ההתמקדות בשורש הבעיה ולא בסימפטום. הפתרון עשוי להיות שינויים קלים באורח החיים ובהרגלי התזונה, כשאלה מלווים במספר טיפולי דיקור סיני שבמקרים מסויימים ילוו לנטילת פורמולה צמחית.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?