מהם הפרעות במפרקי הלסת (טמפורומנדיבולריות)?

הפרעות טמפורומנדיבולריות מתייחסות לקבוצת תופעות המשפיעות על מפרקי הלסת או המפרקים הטמפורומנדיבולריים. מפרקים אלה ממוקמים מול האוזניים משני צידי הפנים, ומחברים את עצם הלסת לגולגולת. המפרקים הללו מורכבים ומאפשרים תנועה בכיוונים מרובים.

עבור חלק מהאנשים, הפרעות במפרקי הלסת יכולות להיגרם כתוצאה מטראומה כמו תאונת דרכים או מכה בפנים. אך לרוב האנשים תופיע התופעה ללא שום סיבה מובנת או מוסברת. פעולות מסויימות שאנשים עושים או מצב רפואי קיים עשויים לתרום או לגרום להתפתחות של הפרעות מפרקי הלסת. מצבים כמו כמו חריקת שיניים, לעיסה, סטרס מוגבר ואף דלקת פרקים עשויים כולם להיות הסיבות להופעת TMD. הסימפטומים השכיחים ביותר של TMD כוללים כאבים, כאבי ראש, הפרעות לשמיעה, כאבי אוזניים, כאבים בזמן לעיסה, כאבי שיניים, שיניים סדוקות או שחוקות, לחץ בלסת, סחרחורת, כאבי צוואר וקושי להניע את הלסת.

מהו הטיפול לכאבים בלסת?

טיפול קונבנציונלי ל- TMD עשוי לכלול מאכילת מזונות רכים ועד נטילת תרופות ללא מרשם נגד כאבים ושימוש בקומפרסים חמים או קרים. לעיתים קרובות נקבעים גם שומרי פה וטיפול גופני. לפעמים מומלץ לשים סד הגנה או טיפול שיניים מסויים. וכמוצא אחרון, ניתן להשתמש בזריקות סטרואידים וניתוחי לסת. למרבה הצער, ההצלחה של הטיפולים הללו היא מוגבלת.

הרפואה הסינית יכולה להיות אלטרנטיבה נהדרת. דיקור סיני (אקופונקטורה), מוקסה ואלקטרו אקופונקטורה יכולים להועיל במיוחד עבור אנשים הסובלים מ- TMD.

כיצד דיקור סיני מפחית את הכאבים בלסת?

מחקרים רבים הראו כי דיקור סיני יכול להפחית כאבים ודלקת הנגרמים כתוצאה מ- TMD. דיקור סיני מפחית את תחושת הכאב על ידי גירוי ישיר של העצבים, המשנים את האיתות למוח. דיקור סיני מעודד את שחרורם של נוירוטרנסמיטורים ואנדורפינים בגוף. מדובר בחומרים הקיימים בגוף באופן טבעי ומסייעים להפחתת הכאב במוח.

החדרת מחטי אקופונקטורה (דיקור סיני) ישירות לגוף שריר הלסת יכולה גם לעורר התכווצות שרירים. לאחר מכן עווית השרירים יכולה לשחרר את המתח הבנוי בכל השריר, ולאפשר לו להתאפס. כאשר מתח שרירי משתחרר, כך גם הכאב והידוק הלסת. הוספת אלקטרואקופונקטורה תגרום לשריר להזכר ולשוב לפעול בצורה שהוא אמור לפעול.

הוכח כי דיקור סיני מסייע בהפחתת סטרס שנמצא קשור לעיתים קרובות להפרעות כואבות כמו TMD. כאשר אנשים בסטרס, המוח משחרר הורמון הנקרא קורטיזול. יותר מדי קורטיזול יכול לשנות את אופן התפיסה של המוח של כאב, והוא יכול גם לגרום להתכווצויות שרירים לא רצוניות בשרירי הלסת. זה יכול להוביל לכאבים מוגברים במפרקים הטמפורומנדיבולריים.

אם אתה או מישהו שאתה מכיר מתמודד עם כאבים בלסת המליצו להם לנסות דיקור סיני לטיפול בבעיה. זו עשויה להיות חלופה בטוחה ויעילה שתשפר את איכות החיים שלהם.

 

 

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?