אהבת לקרוא את המידע בעמוד זה? מעוניין/ת לקבל טיפים ומידע ממני על בסיס קבוע? השאר/י פרטיך

טלפון

052-2730115

דוא"ל

ronenrosen@gmail.com

עקוב אחרי במדיה החברתית

  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook App Icon

קבלת קהל 

תל אביב

רחוב דרויאנוב 5, קומה 12
חניון צמוד- חניון הכיכר -

(רחוב לוריא 8)

רונן רוזנבלט ניר © 2014

 

 דיקור סיני לתסמונת התעלה הקרפלית (CTS)

תופעת תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome) נוצאת ומתפתחת במצב בו מתקיים לחץ מקומי על עצבי מפרק כף היד. לחץ שכזה עשוי לגרום להופעת סממנים ותחושות מגוונות כמו למשל: הרדמות, כאב, נמלול או עקצוצים. התופעה מופיעה לרוב אצל אנשים המקלידים הרבה במחשב או המשתמשים הרבה בידייהם כמו פסנתרנים  או כאלה הסובלים מדלקת פרקים

 

שכיחות תסמונת התעלה הקרפלית באוכלוסיה היא כ-2% והיא מופיעה פי 2 יותר אצל נשים מאשר גברים. היא מופיעה כאמור יותר אצל אנשים המבצעים עבודה מאומצת בידיהם, או אצל כאלה המבצעים תנועות חוזרות ונישנות של שורש כף היד בתנוחה לא תקינה.

 

הטיפול הקונבנציונלי יכלול שימוש בסד (ספלינט) שמטרתו היא קיבוע והגבלת כיפוף מפרק כף היד. לאחרונה התעורר שיח בנושא האפקטיביות של הטיפול באמצעות הסד.  

טיפול מערבי נוסף הינו הזרקת קורטיזון (סטרואידים) למפרק, אך יתרונותיו זמניים בלבד ולא ניתן לחזור על זריקה זו לעיתים קרובות. 

הברירה האחרונה הינה ניתוח, אופציה שלא תמיד מביאה לפטירת הבעיה וגם אם כן,  יש לזכור כי התופעה עלולה לחזור על עצמה.

 

דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא כלי עוצמתי ויעיל לטיפול בתופעה. לאחרונה התבצע מחקר בנושא השימוש באלקטרו אקופונקטורה לטיפול בתופעה. אלקטרו אקופונקטורה הינה שיטה המפעילה את נקודות הדיקור באמצעות מכשיר חשמלי (בעל סוללה) המעביר תדרי חשמל בעוצמה נמוכה על המחטים. הטיפול באלקטרו אקופונקטורה נמשך לרוב 20 עד 30 דקות. בכדי שהטיפול יצליח, יש לבצעו פעם עד פעמיים בשבועות הראשונים, ובהמשך, פעם בשבוע, למשך מספר שבועות, כל זאת כמובן, בהתאם להמלצת המטפל. מדובר בטיפול בטוח ונטול תופעות לוואי. 

 

המחקר המדובר כלל כ-181 משתתפים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) ברמה קלה עד בינונית. משתתפי המחקר חולקו ל-2 קבוצות: בראשונה שהשתמשה רק בסד בלילות, והשניה, אשר ישנה עם הסד, אך גם קיבלה במקביל כ-13 טיפולים באלקטרו- אקופונטורה למשך פרק זמן של 17 שבועות.  סיימו את המחקר סך של 174 מטופלים. 

המטופלים בקבוצה השנייה (המשולבת) דיווחו בתום המחקר על פחות הגבלה בתנועת היד, כמו גם על הגדלת התנועתיות ושיפור ביכולת להשתמש באותה יד. במקביל נצפתה הפחתה בסימפטומים המלווים את התופעה.

מדובר בטכניקת טיפול טבעית בעלת סיכונים מינימליים, הידועה כבר ביעילותה בהפחתת רמות כאב ודלקתיות. 

 

רבים יסכימו שכדאי לתת סיכוי לטיפול טבעי שכזה, בטח ובטח לפני ששוקלים ביצוע של פרוצדורה חודרנית (ניתוח). עם זאת, הטיפול באלקטרו אקופונקטורה אינו מתאים לחולים בעלי קוצב לב, לנשים בהריון או חולים באפילפסיה. 

חזרה לעמוד הבית 

תסמונת התעלה הקרפלית