אהבת לקרוא את המידע בעמוד זה? מעוניין/ת לקבל טיפים ומידע ממני על בסיס קבוע? השאר/י פרטיך

טלפון

052-2730115

דוא"ל

ronenrosen@gmail.com

עקוב אחרי במדיה החברתית

  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook App Icon

קבלת קהל 

תל אביב

רחוב דרויאנוב 5, קומה 12
חניון צמוד- חניון הכיכר -

(רחוב לוריא 8)

רונן רוזנבלט ניר © 2014

 

דיקור סיני לכאבים בכתף

כאבי כתף הם נחשבים לשכיחים מאוד בקליניקה. הכאבים בכתף עשויים לנבוע ממגוון סיבות רחב:

1. דלקת בגידי הכתף - עשויה להתפתח בשל תנועות חוזרניות. הדלקת תתחיל לרוב באזור אחד, אך במידה ולא תטופל כיאות היא עשויה להקרין ולערב אזורים אחרים בכתף שעם הזמן עשויה להביא לקרע בגיד.

2. בורסיטיס - אמתחת כתף הינו מצב של דלקת בבורסה. בחלק מהמקרים קשורה התופעה לדלקת בגידים (טנדיניטיס). הבורסה היא למעשה שק המצוי באזורים שונים בגוף, ותפקידו הוא ליצור הפרדה ולמנוע חיכוך ולחץ בין גידים, רצועות ושרירים לבין העצמות. הגורמים לאמתחת כתף הינם מגוונים וכוללים בין השאר: עומס יתר, לחץ מתמשך על האזור, מחלות זיהומיות או דלקות פרקים. בורסיטיס יחל בכאב בעת ניסיון במתיחת הזרועות, וללא טיפול מתאים הוא יחמיר בהדרגה דווקא במנוחה. סימנים נוספים האופייניים לפציעה הם נפיחות ואדמומיות של האזור, ולפעמים עשוי העור עצמו להרגיש חם למגע.

3. ארטריטיס של הכתף (דלקת מפרקים ניוונית) - תופעה זו תופיע במצב בו מתקיימת שחיקת סחוס בין עצמות הכתף. הזזת מפרק פגוע או שחוק תוביל לתחושת כאב מיידית, ואתם עשויים גם לשמוע צליל נקישה שמקורו בשפשוף העצמות זו בזו ללא כרית המגן הרגילה שלהם. הכאב הקשור לארטריטיס יופיע בהדרגה ויחמיר בזמן מאמץ. בחלק מהמקרים תופיע מוגבלות בתנועת המפרק ונוקשות שרירים הסמוכים לאזור. ניתן לחלק את דלקת המפרקים הניוונית לשני סוגים עיקריים: דלקת ראשונית המופיעה על רקע לא מוסבר, זאת לעומת דלקת שניונית שמופיעה על רקע שינויים בסביבת הסחוס הפגוע, כאשר המקור להם הוא טראומה (פגיעה) לאזור, דלקת מפרקים וכדומה. בניגוד למה שהרוב חושבים, דלקת מפרקים ניוונית עשויה להתרחש גם אצל צעירים. בייחוד לאחר פציעה בכתף. 

4. כתף קפואה (Frozen Shoulder) - מצב משני שעשוי להופיע תקופה מסויימת לאחר טראומה לכתף. מצב זה מתאפיין בתחושת כאב אזורי המתרחש גם כן בזמן מנוחה. מצב זה מתרחש בשל המניעה משימוש בכתף לאחר פגיעה בהב כדי שתוכל להחלים, מצב זה מביא להתעבות המעטפת באזור הכתף שתגרום בהמשך להצטלקויות הגורמות להגבלה בתנועה גם לאחר ההחלמה. 

5. צביטה (Impingement Syndrome) - מדובר בפגיעה המתרחשת כאשר השרוול המסובב "נצבט" בין שתי העצמות, מצב שגורם לשפשוף או פגיעה בשרירי השרוול והגידים. מדובר למעשה בפציעה נפוצה מאוד המתרחשת בזמן פעילויות יומיומיות הדורשות הרמת זרועות מעל לגובה הכתף, או בעת פעילות גופנית הכוללת הרמת משקולות. התסמינים יתבטאו בכאב חד בעת ניסיון להרים את הזרוע הצידה או בזמן שכיבה על הכתף, תחושת חוסר יציבות בכתף ורגישות במישוש.

6. קרע בשרירי סובבי הכתף (rotator cuff tear) - מדובר למעשה בקבוצה בת ארבעה שרירים הממוקמים בחיבור עצם השכם ועצם הזרוע. תפקידם הוא לאפשר את סיבוב מפרק הכתף. במצב בו מתקיים קרע במסובבי הכתף, ימשכו ממקומם רקמות השרירים והגידים המרכיבים את השרוול המסובב, ולכן מצב זה יביא לקושי בהפעלת הכתף. פגיעה שכזו תלווה בכאב וחולשה בעת ניסיון להזיז את הזרוע. ברוב המקרים מדובר בפגיעות המאפיינות ניוון טבעי של השריר הקשור לגיל (כאמור, מתרחש לאורך השנים), אך חלק מהמקרים יתרחשו אצל ספורטאים צעירים בשל טראומה הנגרמת בשל עומסי יתר בעת פעילות ספורטיבית חוזרת ונשנית באזור הכתפיים, כאשר הם ממשיכים לבצע את אותן הפעולות למרות שהם חשים בכאב.

כיצד דיקור סיני יכול לסייע לכאבי כתפיים?

הטיפול בדיקור סיני הוכח מחקרית כיעיל ובטוח לטיפול בכאבי כתפיים.  השיפור בכאבים יבוא לידי ביטוי ב:

1. הפחתת כאב

2. טיפול בדלקת המלווה לכאב

3. הרחבת טווחי התנועה של הכתף

4. שיפור ותמיכה בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף

לקריאה נוספת בנושא, לחצו על - לאילו מקרים יכול הדיקור הסיני לסייע?

חזרה לעמוד הבית 

כאבים בכתף