אהבת לקרוא את המידע בעמוד זה? מעוניין/ת לקבל טיפים ומידע ממני על בסיס קבוע? השאר/י פרטיך

טלפון

052-2730115

דוא"ל

ronenrosen@gmail.com

עקוב אחרי במדיה החברתית

  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook App Icon

קבלת קהל 

תל אביב

רחוב דרויאנוב 5, קומה 12
חניון צמוד- חניון הכיכר -

(רחוב לוריא 8)

רונן רוזנבלט ניר © 2014

 

דיקור סיני לטיפול בתסמיני כאבי אוזניים

דלקת אוזניים

דבר ראשון הייתי מעוניין שתדעו כי לא כל כאב אוזניים מעיד על דלקת אוזניים ובאותה מידה, לא כל דלקת אוזניים מצריכה טיפול אנטיביוטי. 

דלקת אוזניים הוא מצב שכיח בקליניקה, בעיקר אצל ילדים. הסטטיסטיקה מראה כי כ-75% מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מכאב אוזניים עד גיל 3. עוד ידוע כי הדלקת שכיחה יותר אצל בנים מאשר אצל בנות. 

רוב הדלקות יופיעו עד גיל שנתיים. לאחר גיל זה, שכיחות המחלה יורדת פלאים וסימפטומי המחלה הופכים להיות קשים פחות ואף מערבים פחות סיבוכים. 

 

האוזן שלנו מחולקת לשלושה חלקים:

אוזן פנימית - בה מתורגמים גלי הקול למסרים עצביים. בחלק זה של האוזן נמצא איבר המכונה ״שבלול״ ותעלות נוספות הקשורות למערכת שיווי המשקל. 

אוזן תיכונה - אזור זה למעשה הוא החלל שמאחורי קרום התוף ובו נמצאות עצמות השמע. 

אוזן חיצונית - החלק החיצוני של האוזן הכולל את האפרכסת ותעלת השמע. 

 

איזה סוגי דלקות אוזניים קיימים?

למעשה יש לעשות הפרדה בין דלקת אוזניים חריפה לדלקת אוזניים כרונית. הדלקת החריפה נמשכת מספר ימים בלבד (עד שבועיים) ואילו הכרונית, נמשכת מעל פרק זמן של שבועיים. 

 

קיימות 2 סוגי דלקת אוזניים, דלקת של תעלת השמע ודלקת אוזניים תיכונה. דלקת של תעלת השמע לא תערב חום, אך כן תכלול כאב ולעיתים אף הפרשות. דלקת זו נפוצה בעיקר אצל ילדים ומבוגרים החשופים למי בריכה. הטיפול בדלקת זו יכלול לרוב שימוש בטיפות אוזניים. לעומת זאת, הטיפול בדלקת אוזניים תיכונה מצריך נטילת אנטיביויקה פומית (דרך הפה). 

 

מהו הגורם לדלקת אוזניים תיכונה?

דלקת אוזניים תיכונה עשויה להיות דלקת חיידקית או ויראלית (נגיפית). דלקת זו תופיע לרוב לאחר הצטננות. היא מתרחשת לאור הצטברות נוזלים בחלל האוזן התיכונה בשל אי היכולת לנקז אותם. חיידיקם ווירוסים מוצאים נוזלים אלה כסביבה נהדרת להתרבות. 

 

מהו הטיפול בדלקת אוזניים?

הרוב המוחלט של הילדים החולים בדלקת אוזניים יבריאו בכוחות עצמם. במקרים בהם קיים חום גבוה הנמשך יותר מיום אחד ומלווה בכאב עז, ולאחר שהרופא המטפל איבחן וקבע, יהיה צורך בשימשו באנטיביוטיקה. 

 

מהו מצב של דלקות אוזניים חוזרות ונישנות?

מצב של דלקת אוזניים חוזרת הוא מצב בו קיימות יותר מ-3 דלקות אוזניים בפרק זמן של חצי שנה. ישנה אוכלוסיה בעלת נטייה מולדת לדלקות אוזניים חוזרות. במקרים חמורים מומלץ על ניתוח כפתורים אשר מאפשר את ניקוז הנוזלים.

 

כיצד דיקור סיני עשוי לסייעל דלקות אוזניים או דלקות אוזניים חוזרות?

על פי הרפואה הסינית, דלקות אוזנים חוזרות יהיו קשורות לרוב לאחד או יותר מהבאים: חולשה של מערכת החיסון, בעיה תזונתית או חולשה של מערכת העיכול, מבנה אנטומי לקוי. 

הטיפול ברפואה סינית כולל למעשה שימוש ב-2 טכניקות הטיפול העיקריות שלה, דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים.  לטיפול בדיקור סיני הצלחה רבה בטיפול ומניעת דלקות אוזניים. למעשה, ההצלחה כה גדולה שרופאי ילדים מפנים לדיקור סיני כאחת מאופציות הטיפול למניעת ניתוח. 

לכן, במידה וקיים צורך בנטילת אנטיביוקה שוב ושוב או במידה ודלקות האוזניים גורמות לכאב ולסבל, מומלץ מאוד לנסות את כל סוגי הטיפול ככלל ומנסיוני בתחום, את הדיקור הסיני בפרט.  

 

להמשך קריאה בנושא, לחצו על - לאילו מקרים עשוי לסייע הדיקור הסיני?

חזרה לעמוד הבית