מהו דיקור סיני (אקופונקטורה)?

דיקור סיני (אקופונקטורה) הוא כלי טיפולי שהינו חלק מהרפואה הסינית המסורתית (TCM) שנמצא בשימוש כבר למעלה מ -3,000 שנים. בפועל נעשה שימוש במחטים דקיקות בכדי לעורר נקודות ספציפיות בגוף שמטרתן להסדיר את זרימת האנרגיה דרך מסלולי אנרגיה הנקראים מרידיאנים.

על פי התאוריה של הרפואה הסינית, זרימה חופשית ומאוזנת של אנרגיה זו בגוף (או בשמה המקצועי -״צ‘י״), מפיגה כאב ומחלות מהגוף. במשך שנים רבות בעולם המערבי, למעשה במשך רוב 3,000 השנים האחרונות היה קיים הדיקור הסיני אך אנשים היו ספקנים מידי להאמין במערכת רפואית המסתכלת על מסלולי אנרגיה במקום על ורידים למשל.

כיום, מתבצעים יותר ויותר מחקרים על דיקור סיני במטרה להוכיח את יעילותו בטיפול במגוון רחב של מחלות ומכאובים, וכפועל יוצא מכך, גדלה הפופולריות של הדיקור הסיני בקרב האוכלוסיה. אם אתם מאותם אנשים שטרם החליטו אם כדאי להם לנסות או לא, כדאי לכם לקרוא את המיתוסים הבאים. כל המיתוסים קשורים לעולם הדיקור הסיני כמובן ואולי בעקבותיהם תגיעו למסקנה שכדאי לנסות.

 1. דיקור סיני כואב
  ניתן להבין מדוע חלק מהאנשים חושבים שדיקור נקודות מרובות בגוף עשוי להיות כרוך בכאב או לפחות תחושה לא נעימה. הנסיון שלנו עם מחטים בעולם המערבי משוייך בעיקר לזריקות עם מחטים גדולות ועבות. בהשאווה, מחט של דיקור סיני היא בעובי השיערה. מחטי הדיקור הסיני כל כך גמישות עד שהן יכולות ל התכופף או להתעקם לזווית של 90 מעלות מבלי להישבר. במקום כאב, רוב המטופלים מדווחים על תחושה מסויימת של כבדות, עקצוץ או כאב עמום מסביב למקום שבו מוחדרות המחטים.
 2. דיקור סיני מטפל רק בכאב
  לא יכול להיות משהו רחוק יותר מן האמת בנושא מיתוס זה. למעשה, באסיה, דיקור סיני משמש לטיפול כמעט בכל בעיה רפואית, ובלי קשר, בשאר העולם מחקרים מראים שהוא מקל מגוון רחב של מחלות. דיקור סיני הוכח ככזה שעשוי לסייע במצבים מגוונים החל מאלרגיות ועד דלקת פרקים. כל בתי החולים וקופות החולים בארץ מציעים כיום טיפולים בדיקור סיני במסגרתם על מנת לתמוך ולסייע במצבים שונים כגון הפחתת מתח וחרדה במסגרתם. בחלק מחדרי המיון וחדרי הלידות קיימים מטפלים בדיקור סיני במשמרות המסייעים לצוות הרופאים בעבודתו. בצבא ארה“ב עושה שימוש בדיקור סיני בשדה הקרב על מנת לסייע בהפחתת כאב מיידית.
 3. דיקור סיני לא ממש עובד – זה רק אפקט פלצבו
  במהלך העשור האחרון, מחקרים מדעיים עברו כברת דרך ארוכה בהפרכת טענה זו. רוב המחקרים כיום בודקים את יעילות הטיפול בדיקור סיני באמצעות ביצוע אקופונקטורה (דיקור סיני) אמיתי על חלק מהמשתתפים במחקר ודיקור דמה על קבוצה אחרת (קבוצת הביקורת). דיקור הדמה, הינו החדרת מחטים בנקודות אקראיות במקום בנקודות הדיקור הסיני המוכרות ומטרתו לבחון את חוזק השפעת הפלסבו בדיקור. מספר מחקרים מצאו כי בעוד אנשים בשתי קבוצות המחקר מדווחים על שינוי כלשהו (הקלה בכאבים, פחות בחילות, וכו. תלוי במחקר), הקבוצה המקבלת דיקור סיני אמיתי מדווחת על שינוי משמעותי יותר, למשך פרק זמן ארוך יותר, ומתקיימים בהם שינויים סיסטמיים ולא רק במקומיים שבהם מוחדרות המחטים. בחודש מאי 2018, פורסם מחקר בכתב העת Journal of Pain שבדק השפעת הדיקור הסיני בנושא כאב כרוני באמצעות נתונים של קרוב ל -21,000 חולים. במחקר זה, המטופלים שקיבלו אקופונקטורה (דיקור סיני) דמה לא ראו שינויים משמעותיים בכאב שלהם להבדיל מהקבוצה שקיבלה דיקור סיני אמיתי.
 4. דיקור סיני עובד תמיד כבר מהטיפול הראשון
  האמת היא כי דיקור סיני פועל על בסיס אפקט מצטבר, בדיוק כמו בניית שריר או שריפת שומן בפעילות בחדר הכושר. לא ניתן לצפות ללכת למכון פעם אחת ולהראות חטוב או שרירי. זה תהליך שלוקח זמן. זה מאוד תלוי בכמה זמן מתמודדים כבר עם המחלה ובגיל המטופל. בחלק מהמקרים זה עלול לקחת לא מעט זמן וטיפולים מרובים. אין תיקונים מיידיים כשמדובר בבריאות. עם זאת, לא פעם ניתן לחוש בהקלה או הטבה כבר בתום הטיפול הראשון.
 5. דיקור סיני הוא טיפול יקר
  כל זה תלוי במטפל בנסיון ובוותק שלו כמו גם בסוג הטכניקה של הדיקור הסיני שמבוצעת והאם או לא אתם משתמש בביטוח בריאות פרטי או הולכים לקופת חולים. דיקור סיני קהילתי, המבוצע בדרך כלל במסגרת קבוצה בה מטפל המטפל המספר אנשים בו זמנית. טיפול שכזה הינו זול משמעותית מטיפול בו המטפל מטפל אך ורק במטופל אחד בכל פעם.

ועכשיו, קיימים נושאים רבים בהם הדיקור הסיני יכול לסייע לכם, לחצו על דיקור סיני בכדי להבין מהם.

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?