כשמזרח ומערב נפגשים, השמים הם הגבול – פוריות ורפואה סינית

  1. ראשי
  2. פוריות
  3. כשמזרח ומערב נפגשים, השמים הם הגבול – פוריות ורפואה סינית

דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים לטיפול ותמיכה בפוריות

בשנים האחרונות, נמצא כי שיעור אי הפריון במגמת עלייה ואף הגיע לממוצע של כ-15% מהזוגות החווים בעיה בכניסה להריון. זוהי תקופה קשה מאוד עבור רוב הזוגות המלווה בסערת רגשות, תסכול, כעס, עצב וצער. בזמן ש-80% ממקרי אי-הפריון, הם בעלי ממצא פתולוגי, כגון: שחלות פוליציסטיות (PCOS) או אנדומטריוזיס, כ-20% מהמקרים נובעים ללא כל רקע או ממצא רפואי, ולא ניתנים להסבר. גם במקרים בהם נמצא הגורם לאותו אי-פריון, ובעקבותיו בוצעה פרוצדורה רפואית כלשהי, החל ממתן תרופות, ניתוחים ואף הפרייה חוץ גופית או שיטות אחרות, לא בהכרח נפתרת הבעיה כך שתסתיים בלידת תינוק. למעשה, בשנת 2011 נרשמו בארה”ב כ-170,000 מקרים בהם בוצעו פרוצדורות רפואיות לקידום הריון שהסתיימו בלידת תינוק חי רק ב-29% מהמקרים.

אודות המחקר

מחקר שנערך במלבורן, אוסטרליה והתפרסם בתחילת השנה הנוכחית בכתב העת Complimentary Therapies In Medicine, בדק ומצא כי שיעור הפריון והלידות בקרב נשים שקיבלו טיפול משולב של רפואה קונבציונלית ונטילת צמחי מרפא סיניים היה גבוה פי 1.74 מאשר קבוצת הנשים שטופלו בטיפול קונבנציונלי בלבד. ובנוסף נרשמו כ-66% הריונות בקבוצה הראשונה אל מול רק 30% בקבוצה השנייה. חדשות מסעירות אלו עשויות להביא אור ותקווה לאותן נשים הסובלים מהבעיה.

המחקר הינו מחקר מבוקר אקראי אשר אסף מידע מ-40 מחקרים שהתבצעו עד סוף שנת 2013 וכלל כ-4247 נשים שאובחנו כסובלות מאי-פריון ראשוני (נשים שמעולם לא הצליחו להרות) ומאי-פריון שניוני (נשים שהצליחו פעם אחת אך מאז לא הצליחו עוד) מסיבות שונות: תסמונת השחלות הפוליציסטיות, חוסר ביוץ, אנדומטריוזיס, היעדר-וסת, חסימת חצוצרה או חוסר פוריות ממקור לא מוסבר.

פרט לשיפור בשיעורי הלידה, הראה המחקר שיפורים ברמת הביוץ, ברירית צוואר הרחם המאפשרת תנועת הזרע אל הביצית, בחום גוף בסיסי המשפיע כאמור על הביוץ, ובעובי רירית הרחם. שיפורים אלה נבעו גם הם כתוצאה מנטילת הצמחים והביאו למצב ראוי להריון. המחקר הראה שיפור בביוץ בשיעור של 18% בקבוצה המשולבת אל מול הקבוצה שקיבלה רק טיפול קונבנציונלי.

כיצד מסייעת הרפואה הסינית לפוריות וביוץ?

הרפואה הסינית, המבוססת על תאוריית מסלולי האנרגיה (מרידיאנים), בהם אמורה לזרום בצורה חופשית אנרגיה (צ’י) והדם בגוף הקשורים לאיברים בגוף. ידוע כי מחלות גניקולוגיות מקושרות לבעיה אנרגטית במספר איברים: כליות, טחול, כבד. חשוב לציין כי ברפואה הסינית נהוג להשתמש בטרמינולוגיה שונה וכי לא מדובר בבעיית תפקוד באיברים אלו כפי שנהוג להציגם ברפואה מערבית, אלא בבעיה אנרגטית בהם.

במפגש הראשון, אוסף המטפל מידע רב מהמטופל באמצעות תשאול ושיטות אבחון נוספות כגון: אבחנת לשון ודופק. קיימת חשיבות רבה לאותו מידע שהמטופל מוסר, שכן באמצעותו נקבעים הסינדרומים מהם הוא סובל ובהתאם להם, המטפל מתאים את הטיפול ההולם ביותר לאותו מצב ורגע נתון.

הכליות לדוגמא, אחראיות בראיית הרפואה הסינית על מערכת הרבייה: איכות הזקיקים, הזנה ועיבוי רירית רחם, קיום ביוץ איחוד בין ביצית לזרע כולם נתמכים ותלויים במצב הכליות. אילו הטחול אחראי על ייצור הצ’י והדם בגוף. הוא מבצע פירוק המזון ומעביר המינרלים והויטמינים אל תאי הגוף להזנה. כשצ’י הטחול תקין, הוא ייצר חומרי הזנה, נוזלי גוף ודם שיבנו את רירית הרחם, ויתמכו בהשרשת העובר ובהתפתחותו. הכבד לעומתם, אחראי על זרימתו החופשית של הצ’י ותנועת הדם בגוף. כאשר תנועתו תקינה, זקיק יתפתח, ביצית יכולה לפרוץ מהשחלה, דם יזין את הרירית והיא תתעבה, דם גם יגיע אל העובר ויזין אותו.

הבעיה מתחילה כאשר אותה זרימה חופשית מופרעת וגורמת לאי-איזון. תפקידם של האיברים תלוי אחד בשני ובעיה באחד מהם עשויה להוביל לבעיה באחר. ברפואה הסינית ישנה התייחסות לשיפור איכות הביצית ולא לטיפול בכמות. לדוגמא: תסמונת השחלות הפוליציסטיות עשויה לנבוע מחוסר בצ’י ודם בכליות או מחוסר באנרגיה מחממת ומניעה, מה שכאמור עשוי לגרום להפרעות בביוץ ובקיום המחזור החודשי. הטיפול בתופעה זו הוא באמצעות צמחים שבעיקרם מחזקים ותומכים בחסרים שתוארו, צ’י ודם בהתאם לאבחנה וכמובן צמחים נוספים בהתאם לאבחנה.

אנדומטריוזיס נתפס ברפואה הסינית כ’היתקעות’ של דם, המתאפיין בכאב רב, עשוי לנבוע ממספר סיבות, כגון ‘היתקעות’ של צ’י הכבד שכאמור, תפקידו להניע הצ’י והדם בחופשיות בגוף או ממצבים אחרים. הטיפול יתבצע בהתאמה באמצעות צמחים שתפקידם להניע צ’י ודם ובשילוב צמחים נוספים הקשורים לאבחנה.

בעיות בביוץ נגרמות לרוב מכשל בהזנת הכליות ובכך בחוסר הזנה לביצית ובהפרעה לקיומו. מצב זה יטופל גם הוא באמצעות צמחים הבאים לחזק ותמוך בצ’י ובדם הכליות במטרה להזין הביצית ולשפרה במטרה לאפשר הביוץ.

מהי רפואה אינטגרטיבית?

אם כך, נראה על פי המחקר, ששילוב שתי השיטות עשוי להוביל לשיפור כמעט כפול בשיעורי ההיריון בהשוואה לשיעורי ההיריון שטופלו בשיטה הרגילה בלבד בטיפול באי-פריון נשים. שיפור כולל בסיכוי להריון מ-33% ל-60% בתקופת טיפול של שלושה עד שישה חודשים. כיום, בעת שהרפואה המודרנית המערבית זולגת יותר ויותר לעבר הרפואה הסינית, חשוב לגוף ונפש האדם לקבל פתרונות הולמים משני עולמות אלו, ולכן, נוצרה הרפואה האינטגרטיבית. רפואה זו, המשלבת בין השתיים, מספקת טיפול הוליסטי אשר מהווה פתרון מלא, מהיר ונכון יותר לכל תופעה. האבחנה והטיפול באמצעות הרפואה הסינית חייבים להתבצע על ידי מטפל מוסמך והם עשויים להפחית זמני הטיפול כמו גם הקלה במצב הרגשי והלחץ המלווים את התהליך, זאת בנוסף לעובדה שמדובר בשיטה טבעית.

המחקר פורסם גם בעיתון ׳הארץ׳ ב-06.05.2015

דיקור סיני וטיפולי פוריות

 

תפריט
נגישות
להתחלת שיחה
כן, אפשר גם בוואטסאפ
שלום לך,
כיצד אני יכול לעזור?